Ponad 180 tys. pomorskich przedsiębiorców już wkrótce otrzyma list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znajdą w nim podsumowanie wpłat na swój indywidualny rachunek składkowy w 2018 r. Dowiedzą się m.in. jak wyglądały rozliczenia firmy i jakie jest saldo na ich koncie na koniec ubiegłego roku.
W korespondencji pokażemy jakie należności zostały pokryte z wpłat, a przy okazji, czy na koncie występuje nadpłata czy zaległości – nawet jeśli wynosi ona 1 grosz. Pismo będzie obrazem rozliczeń na koniec grudnia 2018 r. czyli obejmie składki należne od grudnia 2017 r. do listopada 2018 r. Płatnicy, wiedząc czy na ich koncie jest zadłużenie bądź nadpłata będą mogli podjąć konkretne działania.
Niewielkie zaległości można uregulować zwiększając bieżącą wpłatę. Przy wyższych kwotach należy doliczyć odsetki za zwłokę. Jeśli nie ma możliwości jednorazowego uregulowania długu, warto rozważyć złożenie wniosku o jego rozłożenie na raty. Nadpłata natomiast może zostać przeznaczona na pokrycie części bieżących składek, a w razie wyższej kwoty można wystąpić o jej zwrot. Wszystkie wątpliwości płatnicy będą mogli wyjaśnić na w naszych placówkach.
Wysyłane informacje roczne będą zawierać: numer rachunku składkowego, zakres deklaracji, na którym rozliczyliśmy wpłaty, łączną kwotę wpłat, rozliczoną na danym zakresie, w tym wpłaty dobrowolne i te wyegzekwowane przymusowo, kwotę wpłat rozliczoną na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Emerytur Pomostowych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, kwota wpłat rozliczoną na składki, odsetki za zwłokę i pozostałe należności, a także saldo na koncie: zadłużenie (odrębnie za każdy miesiąc rozliczeniowy), nadpłatę albo saldo zerowe. Chcemy, żeby wszyscy nasi klienci wiedzieli jak są prowadzone rozliczenia na ich kontach oraz mogli zweryfikować podane saldo ze swoimi księgami.
Możliwość przedstawienia przedsiębiorcom stanu bieżących rozliczeń składkowych to efekt wprowadzonego w ubiegłym roku projektu e-składka, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika. Dziś przedsiębiorca zamiast trzech lub czterech przelewów dokonuje jednej tylko płatności, a Zakład rozksięgowuje ją na poszczególne fundusze. Informacja o stanie rozliczeń z ZUS będzie przesyłana przedsiębiorcom każdego roku.
Najnowsze komentarze