Gwiżdże z Prokowa

Kaszubskie Gwiżdże odwiedziły mieszkańców Prokowa! [ZDJĘCIA]

Kaszubskie Gwiżdże to wielowiekowa tradycja wciąż żywa w naszym regionie. Grupy kolędników, odwiedzających domostwa w Wigilię spotkać można było m.in. w Prokowie. Rozpoczynają oni odwiedzanie domów w południe, by o północy zdążyć na świąteczną pasterkę.

Gwiżdże
Gwiżdże z Prokowa

Jak co roku, do mieszkańców Prokowa z wizytą wyruszyła grupa kolędników. Gwiżdże rozpoczynają odwiedziny domów w południe, by o północy zdążyć na świąteczną pasterkę.
Tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i stanowi nieodłączny element tego ważnego dnia. Wiele rodzin z niecierpliwością wysłuchuje dzwonka Gwiazdora, czekając na ich przyjście. Grupa młodych kolędników z Prokowa działa z wielkim zaangażowaniem, organizując wcześniej liczne próby, przygotowując kostiumy oraz artystyczne makijaże. 
Gwiazdka składa się z Policjanta – pilnującego porządku, Barana oraz Baby z Dziadem którzy zapraszają do wspólnych tańców. Wraz z nimi domy, odwiedza Bocian, – symbol płodności – który podszczypuje nogi dziewcząt. Kominiarz uwielbia serdecznie witać się z mieszkańcami domu, brudząc przy tym odrobinę ich ubrania i twarze. Nie brakuje także śpiewaków z dyrygentem, którzy uatrakcyjniają wizytę śpiewem i tradycyjnymi pieśniami. Nie może zabraknąć także Gwiazdora, który rozdaje dzieciom słodkie upominki. O przemijającym czasie przypomina Śmierć. Natomiast strzec winniśmy się rogów, które są atrybutem Diabła.
 
Gwiżdże to jedna z najpiękniejszych tradycji kaszubskich. Dlatego warto ją chronić, przy okazji sprawiając uśmiech na twarzach odwiedzanych domowników.

IMG_20181224_122320_1

Zdjęcie 1 z 20

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*