Pow. kartuski. Przestraszyła się i posłuchała „konsultanta”. Straciła okrągłą sumę

Pow. kartuski. Przestraszyła się i posłuchała „konsultanta”. Straciła okrągłą sumę

Każdego tygodnia policjanci odnotowują przypadki oszustw internetowych. Oszuści wymyślają kolejne metody, aby wyłudzić jak najwięcej pieniędzy. Ostatnio najpopularniejszą metodą jest oszustwo „na BLIK”, a także „na fałszywego konsultanta banku”, który np. wprowadza w błąd co do realnego włamania na konto bankowe. Przez nieuwagę oraz strach przed kradzieżą 19-letnia kobieta straciła blisko 7 tys. zł.

Mimo wielu apeli o zachowanie ostrożności przy wykonywanych transakcjach w internecie oraz aby nie instalować aplikacji wskazanych telefonicznie przez konsultanta banku, policjanci wciąż przyjmują zgłoszenia związane z oszustwami.

Ostatnio częstym sposobem dokonywania przestępstw na szkodę klientów banków jest wykorzystanie telefonicznego połączenia głosowego z osobą, która jest przekonana, że rozmawia z pracownikiem banku lub inną osobą godną zaufania (np. policjantem).

Reklamy

Jest to rodzaj phishingu, nazywany vishingiem. Nazwa jest połączeniem słów „voice phishing”, czyli phishing głosowy. Celem jest pozyskanie poufnych informacji lub nakłonienie ofiary do wykonania określonych czynności (np. zainstalowania aplikacji dającej przestępcom zdalny dostęp do komputera ofiary).

W miniony piątek kartuscy policjanci odnotowali przypadek oszustwa „na konsultanta banku”, tym razem osoba skontaktowała się telefonicznie z 19-letnią kobietą. Fałszywy konsultant wprowadził w błąd co do realnego włamania na konto 19-latki, która przestraszyła się i wykonała wszystko co nakazał „konsultant”.

Kobieta otrzymała link z fałszywą stroną bankowości internetowej, gdzie wpisała swoje dane, przez co oszust uzyskał dostęp do konta 19-latki. „Konsultant” wygenerował kod BLIK, za pomocą którego wypłacił blisko 7 tys. złotych z konta kobiety.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*