A. Stojowska

Leźno na Kaszubach [ZDJĘCIA]

Zobacz Leźno na Kaszubach, Wieś, leżąca w gminie Żukowo, rozwija się intensywnie. Jest siedzibą sołectwa, w którego skład wchodzą wsie Czaple i Lniska. Bliskość Gdańska oraz piękne tereny sprawiają, że przyprowadza się tam coraz więcej ludzi zmęczonych życiem w mieście. Spójrz na zdjęcia!

lezno_kosciol_3

Zdjęcie 6 z 10

Aleksandra Stojowska

Leźno na Kaszubach – krótka historia…

Nazwa „Leźno” pierwszy raz pojawiła się w 1338 roku, kiedy to wielki mistrz krzyżacki nadał te dobra Gołtowi jako dziedziczną własność. Po roku 1466 Leźno stało się królewszczyzną. Wieś oddawano w dzierżawę zasłużonym rodom szlacheckim. Gospodarzy było wielu, między innymi: Heidensteinowie, Przebendowscy, Grabowscy czy Bielińscy. Dobra Leźnieńskie mocno ucierpiały podczas wojen napoleońskich. W 1832 trafiły w ręce rodziny Hoene, która gospodarowała nimi aż do 1945 roku. To dzięki ich pracy wyremontowany został XIX wieczny pałac, który bez wątpienia jest wizytówką wsi Leźno. Zadbali również o teren wokół niego, tworząc piękny park. Dziś leźnieński pałac pełni funkcję hotelu i przyciąga wielu gości.

Zobacz też: Leźno: pałac i groby [ZDJĘCIA]

Leźno na Kaszubach – co warto zobaczyć?

Oprócz pałacu warto zobaczyć również tutejszy kościół św. Stanisława Biskupa i bł. Karoliny Kózkówny. Wybudowany został w latach 1985-1992.W jego wnętrzu znajduje się ciekawy fresk, zajmujący całą ścianę prezbiterium, a  przedstawiający męczeństwo św. Stanisława. Od początku istnienia kościoła w Leźnie jego proboszczem był ks. Jan Troeder. W 2010 roku na 5 lat zastąpił go ks. Krzysztof Sagan. Od listopada 2015 roku Leźno ma nowego proboszcza – Roberta Jahnsa. Naprzeciw kościoła mieści się Publiczne Gimnazjum i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II.

Będąc w Leźnie koniecznie trzeba zobaczyć historyczne groby znajdujące się na skraju lasu, przy drodze prowadzącej na cmentarz. Pochowani są tam członkowie rodziny Hoene, która przez długi czas zarządzała dobrami leźnienskimi. Mieszkańcy do dziś stawiają tam znicze, aby uczcić ich pamięć.

Reklamy

Leźno ma również swój klub piłkarski „Sporting Leźno”. Na uwagę zasługują fani tego klubu – młodzi mieszkańcy Leźna. Kibicowanie stało się ich hobby. Są na każdym meczu i samodzielnie tworzą efektowne oprawy, wspierając tym lokalną drużynę.

W Leźnie prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna, a na tutejszym boisku co roku odbywają się gminne zawody strażackie cieszące się ogromnym zainteresowaniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*