Wieś Babi Dół. Wieś, która ma do zaproponowania turystom nie tylko wodę i las, ale także kilka innych atrakcji turystycznych, takich jak np.: głęboki jar rzeki Raduni, opuszczona jednostka wojskowa, kamienne kręgi czy kuchnia Magdy Gessler! Zobacz zdjęcia!
Babi Dół w gminie Żukowo: krótka historia
Pierwsze informacje zapisane o Babim Dole pochodzą z roku 1749. Wówczas istniała tam karczma, którą zamieszkiwało kilka rodzin dzierżawiących ziemie klasztorne. Do 1914 roku karczma znajdowała się w rękach rodziny Ziscków. Okoliczne lasy były bardzo chętnie odwiedzane w celach rekreacyjnych, niestety wiele z nich zostało zniszczonych podczas budowy magistrali kolejowej do Gdyni. Po 1945 roku w okolicach rozlokowano jednostkę wojsk rakietowych. Przyczyniło się to do zablokowania rozwoju wsi. Dopiero w 1993 roku wojsko opuściło Babi Dół.
Babi Dół w gminie Żukowo: atrakcje
Niewątpliwym numerem jeden wśród atrakcji małej wsi jest „Rezerwat Jar Raduni”. Powstał w 1972 roku i miał na celu ochronę fauny i flory rzeki Raduni, która na odcinku Babi Dół – Rutki przebija się przez wzgórza morenowe. Rezerwat jest rajem dla wielbicieli przyrody. Biegnie tutaj niebieski szlak pieszy oraz ścieżka.
Schrony i obiekty techniczne stworzonej w 1945 roku jednostki rakietowej oraz pozostałości po garnizonie znajdują się kilkaset metrów na południe od miejscowości Babi Dół. Niestety, niewiele tam zostało do oglądania. Wejścia do podziemi zostały zasypane. Z kolei obiekty na powierzchni nie oparły się chuliganom, zbieraczom złomu i aurze. Warto jednak się tam wybrać, to i owo można bowiem obejrzeć.
Zobacz też: Opuszczone miejsca na Pomorzu: fortyfikacje w Babim Dole [ZDJĘCIA]
„Kamienne wesele” – zespół gockich kurhanów i kamiennych kręgów. Położony 2,5 km na południowy wschód od wsi ( przy drodze leśnej do osady Trątkownica). Na miejscu można zobaczyć 5 kurhanów i 3 kamienne kręgi. Przez lata obiekt badany był przez archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego.
Dworzec kolejowy „Babi Dół” – zbudowany w latach 20. Oddany do użytku 22 maja 1932 r. Utrzymany w stylu architektonicznym, który jest inspirowany renesansowym budownictwem z okolic Lublina.
Babi Dół w TV
Babi Dół dużą popularność zyskał dzięki restauracji „Schabowy raz” w której „Kuchenne rewolucje” przeprowadziła znana restauratorka – Magda Gessler. W weekendy trudno znaleźć tam wolny stolik. Dużym plusem restauracji jest jej położenie – przy drodze nr 20, która prowadzi do wielu pięknych, kaszubskich zakątków.
Skomentuj: Babi Dół: kamienne kręgi, kuchenne rewolucja [ZDJĘCIA]
Najnowsze komentarze