fot. Elżbieta Lejk

Pamiętajmy o bezpieczeństwie danych osobowych! Spotkanie KZP

Do maja 2018 roku wszystkie kraje Unii Europejskiej zobowiązane są do wprowadzenia ustaw o ochronie danych osobowych. Wymaga to zmian w polityce wewnętrznej wielu instytucji. Tym właśnie zmianom poświęcone było czwartkowe spotkanie członków Kaszubskiego Związku Pracodawców.

[Not a valid template]Po wprowadzeniu i przywitaniu gości przez Zbigniewa Jareckiego, prelekcję na temat nowelizacji przepisów poprowadzili przedstawiciele kancelarii ARS IURIS – członkowie KZP. Zwrócili uwagę na szeroki zakres definicji „danych osobowych”.

– Imię, nazwisko, płeć, PESEL, imiona rodziców, czyli wszelkie informacje, na podstawie których jesteśmy w stanie zidentyfikować konkretną osobę – wyjaśnił mec. Tomasz Ciuch. – Dlatego tak ważne będzie, by w obliczu nowych przepisów, pracodawca zabezpieczył się przed ich przypadkowym udostępnieniem.

Reklamy

Obecna ustawa wprowadzona została w 1997 roku, w obliczu dynamicznego rozwoju technologii i rozrostu Unii Europejskiej, ukazuje jak bardzo uboga jest ich ochrona. Od maja pracodawca zobowiązany zostanie do opracowania wewnętrznych zasad firmy, które będą regulowały w jaki sposób i komu udostępniane będą dane osobowe. Wymagać to będzie przewidywania sytuacji niebezpiecznych, gdzie takie informacje mogłyby zostać ujawnione.

– Polityka ochrony danych będzie musiała zostać dostosowana do specyfiki przedsiębiorstwa. Każda branża wymaga innych zasad i kroków, mających na celu efektywną ochronę wszelkich wrażliwych danych, również tych dotyczących klientów – mówił mec. Tomasz Ciuch.

Prelekcja odbyła się w ramach comiesięcznych spotkań Kaszubskiego Związku Przedsiębiorców w restauracji „Gościniec Kaszubski” w Kartuzach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*