Maraton Solidarności to Gdańsku to najbardziej międzynarodowy polski maraton. Odbędzie się on 15 sierpnia. Co przyciąga cudzoziemców? Czy to turystyczne atrakcje?
W roku 2016 zaledwie 1229 zagranicznych biegaczy ukończyło 10 największych polskich maratonów. Blisko połowa z nich – 569, pobiegła w 38. PZU Maratonie Warszawskim, co stanowiło 9,60% wszystkich uczestników. Najbardziej międzynarodowym maratonem w Polsce jest jednak impreza spoza pierwszej dziesiątki – Maraton Solidarności, którego trasa prowadzi z Gdyni przez Sopot, aż do mety pod fontanną Neptuna, na Starym Mieście w Gdańsku.
Zobacz też: Wiosna na Kaszubach, czyli bocian w Kczewie [ZDJĘCIA]
Maraton Solidarności w Gdańsku: atrakcje dla turystów
15 sierpnia 2016 roku do zmagania z rywalami i sierpniowym słońcem wystartowało 665 maratończyków. W tej liczbie było aż 86 obcokrajowców, co stanowiło 12,93% wszystkich uczestników.
Co tak urzekło zagranicznych biegaczy? Zapewne walory turystyczne Trójmiasta. Meta na Długim Targu w Gdańsku – zdaniem uczestników – jest najpiękniejszym finiszem maratońskim w Polsce. Ponadto tylu żywiołowych kibiców-turystów nie ma nigdzie. To także okazja, aby na biegowo w jeden dzień zwiedzić Gdynię, Sopot i Gdańsk.
W czasie maratonu odbywa się też słynny Jarmark św. Dominika. To impreza plenerowa o charakterze handlowo-rozrywkowym, najstarsza i największa w Polsce, oraz jedna z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku. Jarmark Dominikański rokrocznie odwiedza blisko 6 mln gości.
Maraton Solidarności w Gdańsku: patriotyczna atmosfera
Dla polskich biegaczy liczy się też patriotyczna atmosfera. Biuro Zawodów znajduje się w słynnej Sali BHP na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina, gdzie podpisano „porozumienia sierpniowe” w 1980 r., a uczestnicy mają możliwość zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności. Trasa maratonu wiedzie również po terenach dawnej stoczni. Maratończycy biegną przez bramę główną, obok charakterystycznego pomnika w postaci trzech krzyży z kotwicami, poświęconego poległych stoczniowcom w 1970 r.
W tym roku, 15 sierpnia 2017 roku, odbędzie się już XXIII edycja tej unikalnej imprezy.
Najnowsze komentarze