Ks. Grzegorz Kudelski w programie "Na Dywaniku" 2018

Ks. Grzegorz Kudelski – „Na Dywaniku” [16.05.2018]

Gościem programu „Na Dywaniku” jest ks. Grzegorz Kudelski. Porozmawiamy o trwającej rozbudowie Szkoły Katolickiej w Kartuzach, która łączy się z obchodami 20-lecia istnienia szkoły. Poruszymy również temat zbliżającego się Bożego Ciała i „manifestu wiary”.

Ks. Grzegorz Kudelski w programie "Na Dywaniku" 2018
Ks. Grzegorz Kudelski w programie „Na Dywaniku” 2018

Gość programu – Ks. Grzegorz Kudelski

W programie „Na Dywaniku” gościmy ks. Grzegorza Kudelskiego – Dyrektora Szkoły Katolickiej w Kartuzach. Poruszymy temat trwającej rozbudowy szkoły, łączącej się z obchodami 20-lecia placówki. Poruszymy również temat zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała. 

Rozbudowa „Katolika” na 20-lecie

Rok 2018 jest dla Szkoły Katolickiej w Kartuzach wyjątkowy. Kartuski „Katolik” świętuje swoje 20-lecie. Z tej okazji, 12 maja odbyły się uroczystości jubileuszowe, poprzedzone długimi przygotowaniami oraz stworzeniem okolicznościowej kroniki szkoły. Jednak dla całej społeczności szkolnej najbardziej oczekiwanym „prezentem urodzinowym” jest trwająca rozbudowa placówki. Umowę z wykonawcą podpisano 7 marca. Roboty wykonuje firma Bell-Dom z Borowca. 

Reklamy

Procesja Bożego Ciała, jako „manifest wiary”

31 maja w całej Polsce odbędą się procesje Bożego Ciała. Tradycyjnie święto to obchodzi się w czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Tego dnia na ulicach wiosek, miast i miasteczek idą procesje, które zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach. Tam czytane są fragmenty Ewangelii. Wiernym towarzyszy w procesji Najświętszy Sakrament, niesiony przez duchownego pod baldachimem lub na innym, ozdobnym i wywyższonym, miejscu.

W uroczystość Bożego Ciała powracamy do owego «Czwartku», który wszyscy nazywamy «Wielkim» – do dnia, w którym Odkupiciel po raz ostatni obchodził Paschę z uczniami: była to Ostatnia Wieczerza – dopełnienie żydowskiej wieczerzy paschalnej i początek liturgii eucharystycznej.
Dlatego Kościół już przed wiekami wybrał czwartek, by obchodzić uroczystość Bożego Ciała – święto adoracji, kontemplacji i uwielbienia. Święto, podczas którego Lud Boży gromadzi się wokół najcenniejszego daru pozostawionego nam w dziedzictwie przez Chrystusa, wokół Sakramentu Jego obecności, i wielbi go, chwali w pieśniach, niesie go w procesjach ulicami miast.

Jan Paweł II,  14 VI 2001 r.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*