Komunikacja publiczna w gm. Żukowo. Czy zdała egzamin?

Komunikacja publiczna w gm. Żukowo. Czy zdała egzamin?

Od września mieszkańcy gminy Żukowo mieli możliwość testowania pilotażowego programu komunikacji publicznej. Linia Z02 okazała się jednak najczęściej wybierana.

Przypominamy – 4 września na ulice gm. Żukowo wjechały autobusy obsługujące nowe połączenia komunikacyjne, a także kilkanaście innych, które zostały zmodyfikowane o nowe przystanki. To efekt dotacji w wysokości 411 604,80 zł, jaką gmina Żukowo pozyskała z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych 2023.

Najważniejszymi zmianami okazało się utworzenie 2. zupełnie nowych linii. Kurs Z01 obejmuje trasę od Chwaszczyna (ul. Bojańska) do Gdańsk Osowa PKM, natomiast połączenie Z02 to trasa z Banina (Szkoła ul. Tuchomska) do Gdańsk Rębiechowo PKM. Co ważne, do końca tego roku podróżowanie obiema tymi liniami jest darmowe dla mieszkańców gminy Żukowo.

Reklamy

-Zmierzam do tego, by projekt Komunikacji Gminy Żukowo z bezpłatną linią Z02 był kontynuowany w 2024 roku – zapowiada burmistrz Wojciech Kankowski. – Pilotaż pokazał, że warto także wzbogacać ofertę komunikacyjną w naszej gminie.

Linia Z02 cieszy się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, że już teraz konieczna była zamiana dotychczasowego minibusa na większy 81-osobowy autobus.

Złożony został także wniosek do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w sprawie wieloletniej dopłaty do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na lata 2024-2033. Obecnie gmina czeka na korzystny wynik naboru.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*