Kartuzy. W. Sankiewicz: „Przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem jest pierwszym krokiem, aby przejąć kontrolę nad całą resztą swojego życia…”

Kartuzy. W. Sankiewicz: „Przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem jest pierwszym krokiem, aby przejąć kontrolę nad całą resztą swojego życia…”

Z Wojtkiem Sankiewiczem, dietetykiem i trenerem personalnym z Kartuz, tym razem o zdrowym stylu życia wśród mężczyzn, a także o jego nowym newsletterze, zawierającym m. in. darmowy jadłospis, rozmawiał Andrzej Baranowski.

Andrzej Baranowski: Wojtku, wielu mężczyzn po 30. marzy o solidnej sylwetce – bez wystającego brzucha i nadwagi. Co powinni zmienić jeśli chodzi o nawyki żywieniowe?

Wojtek Sankiewicz: W pierwszej kolejności każdy mężczyzna powinien przejąć kontrolę nad jedzeniem i zacząć zwracać uwagę na to co w ogóle zjada. Tak jak dbamy o to, aby do silników naszych wspaniałych samochodów wlewać paliwo wysokiej klasy, zamiast oleju rzepakowego, tak w przypadku naszego organizmu warto byłoby zadbać o spożywanie żywności jak najbardziej odżywczej, jak najmniej przetworzonej, aby poza energią dostarczyć wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Myślę, że każdy z nas jest w stanie, tak mniej więcej, odróżnić jedzenie pełnowartościowe od tego, nazwijmy to, „śmieciowego”.

Reklamy

A.B.: Dieta to jedno, a siłownia? Czy to dobra droga do poprawy męskiego zdrowia?

W.S.: Odpowiadając na takie pytania lubię przytoczyć te oto słowa „Uważasz, że trening na siłowni jest niebezpieczny? Spróbuj być słabym, to dopiero jest niebezpieczne”. Myślę, że każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego, że warto być silnym i sprawnym fizycznie. Chociaż w większości przypadków nie musimy siłą swoich mięśni utrzymywać dobrobytu i bezpieczeństwa swojej rodziny, to warto mieć świadomość tego, że większa ilość mięśni sprzyja zdrowiu metabolicznemu naszego ciała. Osoby bardziej umięśnione mają „szybszy” metabolizm, dzięki czemu rzadziej cierpią z powodu otyłości, cukrzycy, chorób serca (w tym zawałów), a także mają wyższy poziom testosteronu. Myślę, że każdy może sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy siłownia to dobra droga.

A.B.: Czego należy unikać jeśli chodzi o odżywianie się?

W.S.: Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w kilku zdaniach, nadto nie upraszczając istoty rzeczy. Ale my pozwolimy sobie nadto uprościć istotę rzeczy. Należy unikać cukru rafinowanego (to jest ten biały cukier z cukierniczki, który jest dodawany do większości przetworzonych produktów), tłuszczów trans (są to tłuszcze utwardzone, które zazwyczaj znajdują się w różnego rodzaju słodyczach i wypiekach), przypalonego (w tym grilowanego) jedzenia, nadmiernych ilości alkoholu (nadmierną ilością jest więcej niż jedno piwo dziennie), a także palenia papierosów.

A.B.: Mówimy o aspektach fizyczno-żywieniowych. Ale też ważne, aby to co robimy, sprawiało nam przyjemność, prawda?

W.S.: Prawda. Pamiętając o tym, że szkodzenie swojemu zdrowiu nie powinno być przyjemnością. Dajmy sobie szansę odnaleźć przyjemność w aktywności fizycznej i w stosowaniu zdrowej diety. Definicja aktywności fizycznej i zdrowej diety może dla każdej osoby być nieco inna. Przede wszystkim musimy odejść od tego, że przyjemność głównie kojarzy się nam z piciem browara przy seansie kolejnego meczu ekstraklasy. Dajmy sobie szansę i spróbujmy pójść na siłownię, zebrać starych kumpli i pokopać piłkę, czy wyjść z rodziną na dłuższy spacer po okolicy, która jest tak blisko, a której nie znamy. Sposobów jest mnóstwo, trzeba tylko wstać z fotela i dać sobie szansę przekonać się o tym, że to też może być przyjemne.

A.B.:Jak zachować młodość na jak najdłużej?

W.S.: Młodość to jest pojęcie względne. Rozumiem, że chciałeś zapytać jak zachować swój polot, motywację, ambicję i chęć do prawdziwego życia, pełnego wrażeń, mimo upływu lat, tak? Jeśli tak to musimy wiedzieć, że to co odróżnia pełnych wigoru młodych chłopaków uważających się za bogów, od starych zdziadziałych fredów, to ich poziom testosteronu. Także, żeby być jak najdłużej „młodym”, trzeba jak najdłużej utrzymywać swój poziom testosteronu jak najwyżej się tylko da. A jak to zrobić, to już jest inna kwestia. Na szczęście dla wszystkich mężczyzn, którzy czują, że chcieliby coś zmienić w tym temacie, zacząłem promocję ruchu #męskiezdrowiemaznaczenie . Wchodząc na tę stronę możesz dołączyć do newslettera, dzięki czemu raz na dwa tygodnie będziesz otrzymywać maila z treściami związanymi z męskim zdrowiem, czyli między innymi tym co zrobić, żeby w naturalny sposób zwiększyć poziom testosteronu. Ponadto otrzymasz całkowicie darmowy jadłospis dla mężczyzn, który będzie mógł stać się dla Ciebie punktem wyjścia do zmiany swoich nawyków żywieniowych. Myślę, że grzechem jest nie skorzystać z takiej opcji.

A.B.: Wydaje się to oczywiste, natomiast gdybyś miał skwitować swoją własną tezę, dlaczego zdrowie dla faceta powinno być najważniejsze?

W.S.: Uważam, że każdy mężczyzna ma w swojej głowie jakąś wielką wizję, jaką chciałby w swoim życiu zrealizować. Niestety w większości przypadków kończy się na wizji, nie podejmując nawet próby jej realizacji. Jako mężczyźni mamy strasznie silną tendencję do autodestrukcji. Uważamy, że nic nie jest w stanie nas zatrzymać, uważamy że jesteśmy nieśmiertelni, ale zazwyczaj nie mamy żadnych argumentów, aby to potwierdzić. Czasy i środowisko, w którym żyjemy nie pomagają nam w żadnym względzie. Wpadając w wir toczącego się życia, gdzie reagujemy na rzeczywistość, zamiast ją kreować, popadamy w frustrację, co właśnie skłania nas do tych destrukcyjnych zachowań (palenia papierosów, picia alkoholu, objadania się itd.), które negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Brakuje nam energii, brakuje nam motywacji, a umierając przedwcześnie, co jest powszechnym zjawiskiem u mężczyzn, brakuje nam nawet czasu na realizację swoich wizji. Uważam, że zadbanie o swoje zdrowie, przejęcie kontroli nad swoim zdrowiem i fizycznym i psychicznym jest pierwszym krokiem do tego aby przejąć kontrolę nad całą resztą swojego życia i móc je kreować, zamiast reagować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*