Kartuzy. Uczniowie i nauczyciele z „Jedynki” na warsztatach w ośrodku wypoczynkowym

Kartuzy. Uczniowie i nauczyciele z „Jedynki” na warsztatach w ośrodku wypoczynkowym

W Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach realizowane są liczne projekty edukacyjne i społeczne. Część z nich finansuje działające przy szkole Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki w Kartuzach. Jednym z takich działań jest szeroko pojęty wolontariat: pracowników, uczniów i rodziców. Wzmacniając kompetencje i dobrostan wolontariuszy zdecydowano się na nietypowy krok: wspólne weekendowe warsztaty w ośrodku wypoczynkowym.

W piątkowe popołudnie 14 kwietnia ponad dwudziestoosobowa grupa z „Jedynki” w Kartuzach pojechała na weekend do hotelu Adler Medica Spa w Zgorzałem (gm. Stężyca). Uczniowie, nauczyciele, rodzice i dyrekcja realizujący projekt „Pomorskie z Ukrainą’” wzięli udział w 2-dniowych warsztatach, których celem było wzajemne wzmacnianie się.

Pod okiem znakomitej trenerki Barbary Liedtke-Kątnik przypomniano sobie, że siła tkwi w zespole, a najważniejsze to wzajemne słuchanie się.

Reklamy

-Dla mnie takie spotkania są niezbędne, by lepiej rozumieć swoje potrzeby. Podczas wielogodzinnych wspólnych warsztatów, gdzie nie odgrywamy swoich ról: dyrektora, ucznia, rodzica, nauczyciela, sekretarki mamy możliwość słuchania drugiej osoby i pomyśleć nad tym, co mogę zrobić bym w szkole się nie wypalał – mówi Dariusz Zelewski, dyrektor kartuskiej „Jedynki”. – Partnerstwo w szkole jest nie tylko możliwe, ale wręcz potrzebne. Udowadniamy, że przez pracę nad sobą, nad budowaniem relacji w publicznej szkole możemy skutecznie wzmacniać swoje talenty, pasje.

-Jako rodzice chcemy mieć wpływ na to jak funkcjonuje szkoła do której uczęszczają nasze dzieci. Nie tylko podczas okresowych spotkań z rodzicami, na które coraz mniej nas przychodzi, ale także podczas wspólnych warsztatów. To wymaga od nas dodatkowego czasu i zaangażowania pomysłów na działania i dyskusji, a także wzajemnego zrozumienia – mówi Kinga Szulc, mama Olgierda i Huberta, uczniów „Jedynki”. – Warto było skorzystać z takiej możliwości.

-Bardzo cieszę się że miałam okazję wyjazdu na warsztaty. Panowała tam niezwykła atmosfera a z nauczycielami i znajomymi z szkoły pracowało się bardzo przyjemnie – mówi Aleksandra Myszk, uczennica klasy VIII.

-Moim zdaniem sam wyjazd był odskocznią od codzienności i ciągłego spięcia w szkole oraz zauważalnej różnicy wiekowej miedzy nauczycielami a uczniami – twierdzi Rafał Gruba, uczeń klasy VIII. – Mogłem się rozwinąć na samych warsztatach z panią Basią: komunikacja, szybkie i strategiczne myślenie oraz dzielenie się posiadanymi przeze mnie informacjami z grupa. Cieszę się też z tego powodu ze mogłem spędzić czas z przyjaciółmi np.: na basenie, saunie, spacerowaniu.

-Weekend z młodzieżą i nauczycielami pracującymi w ramach projektu „Pomorskie z Ukrainą” okazał się wyjątkowym dla mnie wydarzeniem. Utwierdziłam się w przekonaniu, że współpraca się opłaca, że traktowanie się po partnersku daje ogromną satysfakcję i niezwykłe korzyści dla każdej ze stron – uważa Aneta Kotlenga, wicedyrektor i pedagog w „Jedynce”. – Podczas całodziennych warsztatów z trenerką młodzież pokazała swoje mocne strony i chęć działania, a nauczyciele okazali się dobrymi kompanami do współpracy. Czuję ogromną wdzięczność, że zaufanie, którym darzę młodzież zostaje przez nich odwzajemnione.

339800920_3488736034698250_7405464415474719704_n

Zdjęcie 4 z 4

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*