Kartuzy. Miało być czterech prezydentów, a jest jeden – dyskusja wokół tablicy śp. L. Kaczyńskiego

Kartuzy. Miało być czterech prezydentów, a jest jeden – dyskusja wokół tablicy śp. L. Kaczyńskiego

Tablica, upamiętniająca wizytę śp. Lecha Kaczyńskiego w Kartuzach, wczoraj została oficjalnie odsłonięta. Nie znalazła się ona na kartuskim Rynku, o co zabiegał radny pow. kartuskiego Andrzej Bystron, a w Muzeum Kaszubskim. Co istotne, burmistrz Kartuz wcześniej opowiadał się za odsłonięciem tablicy, upamiętniającej wizyty 4-ech prezydentów Polski w „stolicy Kaszub”. Ku zaskoczeniu wielu osób jednak, wyszło inaczej – taka tablica również zostanie odsłonięta na terenie muzeum, ale w marcu na 100-lecie Kartuz.

Temat tablicy, upamiętniającej wizytę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kartuzach, nie jest nowy. Uhonorowania tego wydarzenia na kartuskim Rynku w zeszłym roku chciał radny pow. kartuskiego Andrzej Bystron, o czym pisaliśmy.

Burmistrz Kartuz Mieczysław G. Gołuński zasugerował wówczas, że dobrym rozwiązaniem byłaby tablica upamiętniająca wizyty wszystkich 4-ech prezydentów w „stolicy Kaszub” na przestrzeni minionego wieku, która znalazłaby się w Muzeum Kaszubskim.

Reklamy

Tymczasem wczoraj w kartuskim muzeum, ku zaskoczeniu wielu osób, uroczyście odsłonięto tablicę, upamiętniającą jedynie wizytę śp. Lecha Kaczyńskiego w 2010 roku. W ceremonii, oprócz burmistrza, wziął też udział m. in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich czy Sylwia Leyk, radna województwa pomorskiego i szefowa lokalnych struktur PiS-u. Wspomnianego wcześniej A. Bystrona zabrakło.

Zobacz również: Burza wokół tablicy upamiętniającej wizytę śp. L. Kaczyńskiego. Jest propozycja urzędu

-Tablica informacyjna o 4-ech prezydentach została wykonana na 100-lecie Kartuz z datą 29.03.2023. Prezydent Lech Kaczyński odwiedził Kartuzy przy okazji zaślubin Polski z morzem i powrotu Kaszub do macierzy. Zatem tablica upamiętniająca tę wizytę została odsłonięta na wczorajszej uroczystości z okazji obchodów 103. rocznicy powrotu Kartuz do macierzy wyjaśnia Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz. – Tablica będzie umieszczona w muzeum wśród innych materiałów, w tym zdjęciowych, które już wcześniej upamiętniały tą wizytę.

O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy również radnego pow. kartuskiego Andrzeja Bystrona. Ten podkreśla, że każda forma upamiętnienia wizyty prezydenta jest dobra, jednak jej wykonanie również ma duże znaczenie. A to w tym przypadku, w jego ocenie, pozostawia wiele do życzenia.

-Mój wniosek z października 2017 r., który został powtórzony w 2022 r. (..) zawsze był bagatelizowany. Wczoraj burmistrz Kartuz w formie laudacji odsłonił ową tablicę wewnątrz Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Uważam, że burmistrz „zakręcił się” w swoich zamiarach wobec idei montażu tej tablicy – twierdzi Andrzej Bystron. – Jedna tablica na zewnątrz Muzeum Kaszubskiego, a druga tablica wewnątrz tego samego budynku – to słabe według mnie wykonanie idei upamiętnienia tej wizyty w imię przysłowia „Bogu świeczka, a diabłu ogarek”.

Andrzej Bystron twierdzi, że nie został zaproszony przez organizatora na wczorajszą uroczystość. Gdyby jednak takowe zaproszenie otrzymał to i tak, jak przekonuje, wahałby się, czy wziąć w nim udział. „Nadal podtrzymuję ideę montażu owej tablicy w taki sposób i miejscu, jak opisałem we wniosku z 2017 czy 2022 roku” – dodaje.

Sylwia Leyk, szefowa struktur PiS-u zaś przekonuje, że 3 lata temu zwróciła się z oficjalnym wnioskiem do burmistrza Kartuz o upamiętnienie wizyty śp. Lecha Kaczyńskiego w Kartuzach i wskazanie przez urząd godnej lokalizacji dla umieszczenia tej tablicy.

-Początkowo wspólnie z Panem burmistrzem rozważaliśmy umiejscowienie tablicy na jednej z kamienic kartuskiego rynku. Niestety, idea ta nie spotkała się z przychylnością Jej mieszkańców. Wspólnie ustaliliśmy na kolejnym spotkaniu, że najodpowiedniejszym miejscem będzie Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach, wówczas uzgodniliśmy również to, że uroczystość odsłonięcia tablicy nastąpi po okresie pandemii – mówi Sylwia Leyk. – Wczoraj nastąpiła realizacja tego przedsięwzięcia, zatem nie pozostało mi nic innego, jak podziękować Panu burmistrzowi za dotrzymanie słowa. Owszem, wokół tej sprawy w roku 2022 wymogła się żarliwa dyskusja medialna, a Pan burmistrz wyszedł wtedy z nową koncepcją by upamiętnić wizyty wszystkich 4-ech prezydentów, którzy przebywali z oficjalnymi wizytami w Kartuzach – stąd ta druga tablica, która zawisła na budynku muzeum. Słyszałam o podobnych inicjatywach, podejmowanych przez lokalnych samorządowców w tej samej sprawie i jest mi tym bardziej miło, że Pan burmistrz przychylił się do naszego wniosku. Warto wspomnieć też, iż w poprzednich latach lokalny komitet PiS zabiegał o upamiętnienie wizyty prof. Lecha Kaczyńskiego w Kartuzach, jednak nie spotkało się to z przychylnością samorządu.

Tablica z nazwiskami 4-ech prezydentów (Lecha Kaczyńskiego, Lecha Wałęsy, Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego) odsłonięta ma zostać w marcu na uroczystości 100-lecia nadania praw miejskich Kartuzom. W jednym z lokalnych portali zaś (Kartuzy.info), burmistrz Kartuz stwierdził, że „na tablicy upamiętniającej oficjalne wizyty Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej w Kartuzach omyłkowo wyryto datę 29 marca”.

-Dopiero po wydrukowaniu tablicy to zauważyliśmy, dlatego podczas uroczystości 100-lecie nadania praw miejskim Kartuzom ta tablica zostanie odsłonięta – dodał włodarz na łamach Kartuzy.info.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nie każdemu spodobał się pomysł umieszczenia na jednej tablicy nazwisk Kaczyńskiego i Wałęsy. Czy mogło to mieć wpływ na to, którą tablicę wczoraj odsłonięto?

Fot. z odsłonięcia tablicy: Urząd Miejski w Kartuzach
wniosek2

Jeden Komentarz

  1. Panie Wojewodo, czy zastanowił się Pan w czym uczestniczy? Czy Pana zdaniem stanowi to upamiętnienie wizyty? A może MGG chciał „odbębnić” temat. Czy faktycznie okazaliście Państwo szacunek Prezydentom ? Mam poważne wątpliwości. To jakiś polityczny cyrk.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*