Kartuzy. Burmistrz o sprawie nowych nazw fragmentów ulic: „Ostatnie sytuacje niektórych nakręcają…”

Kartuzy. Burmistrz o sprawie nowych nazw fragmentów ulic: „Ostatnie sytuacje niektórych nakręcają…”

Ukrywanie pedofilii w kościele – to m. in. papieżowi Polakowi zarzuciła posłanka Lewicy Joanna Senyszyn w piśmie przesłanym do kartuskiej […]

Ukrywanie pedofilii w kościele – to m. in. papieżowi Polakowi zarzuciła posłanka Lewicy Joanna Senyszyn w piśmie przesłanym do kartuskiej Rady Miejskiej. Radni postanowili bowiem fragment ulicy Wzgórze Wolności nazwać ulicą Św. Jana Pawła II. Wypowiedź posłanki wywołała oburzenie, nie tylko wśród kartuskich rajców, ale również burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego.

O sprawie nowych nazw fragmentów ulic w Kartuzach robi się coraz głośniej, a wszystko z powodu pisma, jakie kartuskiej Radzie Miejskiej przesłała posłanka Lewicy Joanna Senyszyn. Nawiązuje ono do odcinka ulicy Wzgórze Wolności pomiędzy placem Św. Brunona, a ulicą Chmieleńską, który miałby nazywać się ulicą Św. Jana Pawła II. Zdaniem posłanki „Jan Paweł II prawie przez cały pontyfikat utrzymywał tajną instrukcję Crimen Sollicitationis, która nakazywała chronić i ukrywać kościelnych pedofilów, utrudniać śledztwa i niszczyć dowody przestępstw.” Tym samym nie należy honorować go w ten sposób.

Sprawa wywołała niemałe oburzenie, zarówno wśród radnych i samorządu, jak też mieszkańców Kartuz. W przedwczorajszym materiale TVP3 Gdańsk, poświęconym sprawie, kartuscy radni Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że zarzuty posłanki Senyszyn są skandaliczne, a Św. Jan Paweł II był wielkim dla Polski człowiekiem, któremu należy się w Kartuzach własna ulica. Radny Tyberiusz Kriger zwrócił też uwagę na to, że kompetencją posłów nie jest ingerowanie w kwestie nazewnictwa ulic, a w inne ważne sprawy, takie jak np. budowa obwodnicy Kartuz.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, zapytany o to, co sądzi o sprawie nowej nazwy fragmentu ulicy Wzgórze Wolności, zaznaczył, że miał przyjemność osobiście poznać papieża Polaka, darzy go wielkim szacunkiem, nie tylko jako samorządowiec, ale również jako osoba wierząca.
-Ostatnie sytuacje, dotyczące nazewnictwa naszych ulic, niektórych nakręcają. Mam tutaj na myśli ludzi z zewnątrz, którzy nie powinni w to ingerować – mówi kartuski włodarz. – Św. Jan Paweł II jako papież był wielkim człowiekiem, który zrobił dla Polski wiele dobrego. Myślę, że jest to niepodważalne.

Warto wspomnieć o tym, że fragment ulicy Wzgórze Wolności, którego nazwała miałaby zostać zmieniona, to odcinek przy którym nie ma budynków mieszkalnych, a więc problemy, dotyczące wymiany dowodów osobistych, nie wchodziłyby w grę. Już w najbliższą środę kolejna sesja Rady Miejskiej w Kartuzach, podczas której najpewniej radni wrócą do dyskusji w tej newralgicznej – o dziwo – dla niektórych posłów sprawie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*