Po raz 22. młodzi powiedzieli „JESTEM” na Polach Lednickich!

Już od 22 lat na Pola Lednicka zjeżdżają tłumy młodych by publicznie zadeklarować swoją wiarę. Hasłem tegorocznego spotkania był „JESTEM”. Również młodzież z wielu parafii naszego powiatu po raz kolejny licznie stawiła się na wezwanie.

Wielu młodych mieszkańców powiatu kartuskiego powiedziało „JESTEM” na Polach Lednickich fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczny zjazd młodzieży katolickiej. Już od kilku lat oprócz osób z kraju, gromadzi również wierzących z zagranicy. Jak wyjaśniają organizatorzy Lednica to skrót od zdaniaLudzie Ewangelii Daleko Nieście Imię Chrystusa. Amen.” Inicjatorem całego przedsięwzięcia był dominikanin – zmarły w 2015 roku – o. Jan Góra, który również przez wiele lat prowadził spotkania. Aktualnie duszpasterzami Spotkań i Wspólnoty są o. Wojciech Prus oraz o. Mateusz Kosior

„JESTEM” na Polach Lednickich

Od początku istnienia każde spotkanie na Polach Lednickich ma swoją hasło przewodnie, które kształtuje cały program. W sobotę, 2 czerwca, młodzi spotkali się pod sztandarem jednego słowa – JESTEM. Jak wyjaśnia o. Prus w ten sposób uczestnicy razem odkrywać mają, jak każdy z nich cenny jest w oczach Boga. Jest to przeciwwaga dla bodźców dzisiejszego świata, który wciąż mówi każdemu z nas, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, mądrzy, bogaci itp. 

Wybór miejsca tych spotkań również nie jest przypadkowy: według wielu podań historycznych to właśnie nad jeziorem Lednica chrzest przyjął książę Mieszko I. Wydarzenie to upamiętnia obelisk z wyrytymi słowami „Stąd nasz naród„. Młodzi uczestniczący w spotkaniach, w myśl tych słów, co roku potwierdzają przyjęcie chrztu przez księcia, wybierają Chrystusa, odnawiają przyrzeczenia chrzcielne oraz modlą się śpiewem i tańcem. 

W czasie tegorocznego spotkania każdy z uczestników otrzymał również flagę Polski fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Sobotnie spotkanie na Polach Lednickich w sposób wyjątkowy wpisało się również w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielokrotnie w czasie trwania Lednicy podkreślano, że „patriotyzm i poczucie przynależności są elementami naszej osobowości, bez którego trudno w pełni odnajdywać siebie„. Wśród symboli, które uczestnicy otrzymali w czasie tegorocznego spotkania była również flaga Polski. Tysiące jej egzemplarzy podarowane zostały przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, który obecny był również w czasie oficjalnego otwarcia XXII Spotkania Młodych Lednica 2000.

Młodzi Kaszubi na Polach Lednickich

Według nieoficjalnych statystyk, w tym roku na Lednicę zjechało około 85 tys. wiernych. Wśród nich nie zabrakło młodych mieszkańców z powiatu kartuskiego. Grupy wyruszyły z wielu parafii, m.in. z Sulęczyna, Sierakowic, Kartuz, Stężycy, Przodkowa oraz Kamienicy Królewskiej. Dla wielu z nich było to już kolejne spotkania, choć podkreślają, że co roku jest inaczej, Lednica zawsze zaskakuje. Osoby, które przyjechały tam po raz pierwszy mówią, że były pozytywnie zaskoczone tym jak żywy jest organizm Kościoła Katolickiego. Jednak każdy obecny na spotkaniu stwierdził, że „Lednica zmienia”.

– Lednica dla mnie jest miejscem, gdzie mogę zastanowić się nad swoją wiarą. Pozwala mi uwolnić się na jeden dzień od codzienności i jeszcze bardziej otworzyć na Boga – mówi Mateusz z Sierakowic. – Sporym zaskoczeniem była dla mnie spowiedź na polach. Jest zupełnie inna niż ta, której doświadczyłem wcześniej. Jest to przede wszystkim rozmowa, dzięki której mam czas i możliwość zastanowić się nad swoim życiem. Jestem na Lednicy pierwszy raz i naprawdę podoba mi się to miejsce, spotkanie. Jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób można pokazać wiarę. Było sporo tańca, śpiewu, ale były też momenty powagi, zadumy. Wszystko to nadaje wyjątkowego znaczenia temu miejscu. Jedno jest pewne – Lednica zmienia.

Jednym z najważniejszych moment momentów spotkania jest Eucharystia, pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W tym roku kazanie ponownie głosił ks. biskup Grzegorz Ryś. Po mszy młodzi wysłuchali przesłania skierowanego do nich przez papieża Franciszka. Następnie wzięli udział w adoracji, w czasie której wybrali Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Jako potwierdzenie tego aktu, wszyscy uczestnicy uroczyście przecheszli przez Bramę Rybę.

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*