Uczniowie „Jedynki” pamiętają o bohaterach ,,Wyklętych” [ZDJĘCIA]

Uczniowie „Jedynki” pamiętają o bohaterach ,,Wyklętych” [ZDJĘCIA]

Przez cały tydzień uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Kazimierza w Kartuzach brali udział w żywej lekcji historii dzięki wystawie IPN rozstawionej na szkolnym korytarzu. Ekspozycja przybliżyła najmłodszym i młodzieży szkolnej życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej.

53657255_2594045310626053_6497679906984427520_n

Zdjęcie 1 z 12

Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz trudy wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter Danuty Siedzikówny „Inki”. Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.

Podsumowaniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był apel, który odbył się 1 marca w dniu ustanowionym jako Dzień Żołnierzy Wyklętych. Wyjątkowy nastrój akademii podkreślił montaż słowno –muzyczny w wykonaniu uczniów klas czwartych, przybliżający zebranym postać siedemnastoletniej „Inki”. Występ młodych aktorów pod kierunkiem Pani Aleksandry Rody dostarczył wszystkim niezapomnianych wzruszeń. Wszyscy obecni w ciszy i zadumie oglądali spektakl, który nagrodzili gromkimi brawami.

– Dziękuję uczniom i nauczycielom szkoły, którzy przez cały tydzień starali się przedstawić losy ludzi walczących o wolną Polską. Przez laty nie można było nawet nawet wspominać o bohaterskich losach żołnierzy wyklętych. Żołnierzy, którzy często nie ukończyli jeszcze 18 lat. Tak było m.in. w przypadku Danuty Siedzikówny „Inki”. Jej słowa i je historia przedstawiona przed chwilą w spektaklu uczniów niech będą dla nas drogowskazem oraz przykładem umiłowania Ojczyzny. Wielkie podziękowania dla pani Aleksandry Rody za żywą lekcję historii oraz pani Lucyny Konkol za zorganizowanie wystawy – mówi Dariusz Zelewski, dyrektor szkoły.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*