O poranku, 30 sierpnia, wyruszyła z Sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie wyruszyła grupa kaszubska. Przed pątnikami 15 dni pielgrzymki, w czasie przemierzą całą Polskę. Ich cel – Jasna Góra.
Kilkadziesiąt osób kolejne dwa tygodnie spędzie w trasie, liczącej ponad 500 km. Mimo burz, upałów, kontuzji, zmęczenia czy pęcherzy. Wielu z nich na pątniczy szlak wyruszyło kilka lat temu by – raz łapiąc bakcyla pielgrzymkowego – powracać na dobrze znane drogi, wielokrotnie. Namówieni przez bliskich, przyjaciół czy kapłanów, w poniedziałkowy poranek wyruszyli z Sanktuarium Królowej Rodzin w Kościerzynie by 13 sierpnia zmęczeni, ale szczęśliwi i rozśpiewani wkroczyć na Jasną Górę.
„Z Maryją wolni!”
Niektórzy pielgrzymi grupy kaszubskiej na szlak pątniczy wyruszyli już 28 lipca z Lęborka. W niedzielę – po noclegu w Sierakowicach – w Stężycy połączyli się z wiernymi z Kartuz, by wspólnie wkroczyć do Kościerzyny. Stamtąd, 30 sierpnia, pielgrzymi ruszyli już pod wspólnym sztandarem grupy kaszubskiej. Przewodnikiem tej grupy pielgrzymkowej od kilku lat jest ks. Łukasz Delewski. Na trasie pierwszego odcinka, jaki Kaszubi przebyli w poniedziałek, tradycyjnie towarzyszył im ksiądz biskup Ryszard Kasyna.
Z terenu diecezji pelplińskiej – oprócz grupy kaszubskiej – do tronu Czarnej Madonny, wyruszają również cztery inne pielgrzymki: świecka, tczewska, kociewska oraz chojnicko-bytowska. Spotkają się oni w poniedziałkowy poranek, 13 sierpnia, na ulicach Częstochowy by wspólnie wkroczyć na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymi diecezji pelplińskiej, kroczą pod hasłem „Z Maryją wolni!”, nawiązując w ten sposób do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pielgrzymkowa codzienność
Już dwudziesty ósmy raz grupa kaszubska przemierzać będzie jedną z najdłuższych tras pielgrzymkowych w Polsce. W ciągu 15 dni pątnicy będą m.in. w Chojnicach, Sępólnie Krajeńskim, Orchowie, Więcborku, Sieradzu, Żninie, Malanowie oraz Koninie. Pierwszy nocleg grupa kaszubska znalazła w Lubni (pow. chojnicki). Zgodnie z tradycją, wieczór spędzono na wspólnym śpiewie oraz tańcu. Była to również okazja dla całej społeczności pielgrzymiej do poznania członków poszczególnych grup funkcyjnych: porządkowych, muzycznych oraz medycznych, a także wędrujących z nimi kapłanów, kleryków i diakonów. Wieczór zakończyła wspólna modlitwa, Apel Jasnogórski oraz tradycyjne życzenia księdza przewodnika „Idźcie i odpocznijcie nieco„.
Najnowsze komentarze