Borowo. Ponad 1400 parafian „za” księdzem Mazurkiem. W środę petycja trafi do Pelplina

Borowo. Ponad 1400 parafian „za” księdzem Mazurkiem. W środę petycja trafi do Pelplina

Dokładnie 1407 osób podpisało petycję przeciwko przeniesieniu księdza Michała Mazurka z parafii w Borowie do Niezabyszewa. W środę, jak informuje kartuska radna Klaudia Kałużna, petycja trafi do Diecezji Pelplińskiej.

O reakcji parafian z Borowa na informację o przeniesieniu księdza proboszcza Michała Mazurka do innej parafii pisaliśmy kilka dni temu. O sprawie wierni dowiedzieli się podczas niedzielnej mszy świętej. Ruszyła nawet petycja przeciwko przeniesieniu duchownego.

Jak się dowiedzieliśmy, podpisało się pod nią ponad 1400 osób. W środę dokument zostanie przekazany Diecezji Pelplińskiej. Przychylnych dla księdza komentarzy pod naszym poprzednim artykułem nie brakuje.

Reklamy

-To jest najlepszy ksiądz, z którym miałem okazję porozmawiać. Na pewno po rozmowie z tym księdzem można się przekonać, że to jest osoba z powołania – napisał jeden z wiernych. – Trzymam kciuki i chętnie podpisze się, podjadę pod wskazany adres.

Poniżej przypominamy pełną treść petycji:

„Jego Ekscelencjo Księże Biskupie

W dniu 27 czerwca 2021 r. ksiądz proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Borowie, Michał Rafał Mazurek podczas niedzielnego nabożeństwa poinformował nas wiernych o wydanym dekrecie Jego Ekscelencji, na podstawie którego ma nastąpić przeniesienie naszego duszpasterza do parafii w Niezabyszewie.

Przyjęliśmy tę informację z ogromnym żalem i poczuciem krzywdy, gdyż jesteśmy głęboko przekonani, że nasz proboszcz nie dokończył jeszcze swego zapoczątkowanego po objęciu parafii dzieła tworzenia wspólnoty parafialnej, w którym to dziele mocno i z determinacją Go wspieramy.

Ksiądz Michał Rafał Mazurek w 2015 roku przejął naszą parafię po zmarłym proboszczu ś.p. ks. Witoldzie Bierucie, którego dziełem życia stało się zbudowanie pięknego gmachu nowego kościoła parafialnego, z którego jesteśmy dumni. Zaś dziełem nowego proboszcza od początku Jego posługi w naszej parafii stało się zapełnienie kościoła wiernymi i zbudowanie wspólnoty parafialnej na trwałych, solidnych katolickich, chrześcijańskich fundamentach i wartościach.

Obaj proboszczowie to w naszej ocenie wielcy budowniczowie, i choć ich „dzieła” są różne to uważamy, że wszyscy powinniśmy Ich wspierać w tych trudnych misjach. Zatem Obaj mieli i mają nasze pełne wsparcie i pomoc, stąd ten pełen troski list do Waszej Ekscelencji.

Ksiądz Michał Rafał Mazurek od 2015 roku swoją postawą pełną zaangażowania, doświadczenia duszpasterskiego, ale i spokoju, empatii i poszanowania człowieka potrafił przyciągnąć i zachęcić do uczestnictwa we mszy świętej osoby, które oddalały się od Kościoła. Od tego momentu wzrasta w naszej parafii liczba osób praktykujących, kościół się zapełnia młodymi ludźmi, tworzą się zręby naszej lokalnej chrześcijańskiej społeczności tak istotnej w dzisiejszych trudnych czasach (pandemii, laicyzacji życia, przypadków apostazji).

Zasług naszego proboszcza widzimy zdecydowanie więcej, nie tylko w murach świątyni. Pragniemy podkreślić jego wielkie zaangażowanie w przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej oraz innych sakramentów. Ksiądz Michał Mazurek wspiera naszą lokalną drużynę harcerską, kółka różańcowe, lokalne stowarzyszenia oraz wszystkie inne lokalne działania mieszkańców na rzecz całej społeczności. W naszej ocenie ksiądz Michał Mazurek sprawił, że nasza parafia ożyła, a rozwój naszej społeczności oraz inicjatyw i działań kościelnych są na miarę oczekiwań XXI w.

Ksiądz proboszcz potrafi stawiać czoła trudnym i zagmatwanym niekiedy problemom dzisiejszego świata, wychodzi na przeciw mieszkańcom i trudom ich codziennego życia – po prostu jest wśród nas. Przez okres dotychczasowej posługi kapłańskiej w naszej parafii zaprzyjaźnił się z mieszkańcami i sprawił, że otworzyliśmy się przed nim powierzając mu bardzo często swoje prywatne problemy. Budowanie takiej relacji (szczególnie w tym trudnym dla Kościoła czasie) trwa wiele lat i jest ogromną wartością samą w sobie (dla wszystkich stron) dlatego nie możemy dopuścić, aby ta z trudem budowana wartość została zaprzepaszczona, a dzieło Jego posługi – budowa wspólnoty parafialnej zostało przerwane.

Kościół od zarania dziejów był, jest i pozostanie wspólnotą wiernych, którzy go tworzą i dlatego w naszym przekonaniu głos naszej wspólnoty wart jest wysłuchania, wierzymy w mądrość hierarchów Kościoła – tym samym w prawość i szlachetność decyzji Jego Ekscelencji zgodnie z dewizą herbową In veritate et caritate – w prawdzie i miłości – pozwólmy zatem dokończyć dzieło naszemu proboszczowi, bo w naszej opinii, i Jego dzieło i On sam naprawdę na to zasługują.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o wsłuchanie się w głos parafian i mieszkańców, refleksję i przychylenie się do prośby o pozostawienie Naszego Proboszcza księdza Michała Rafała Mazurka w naszej parafii, bo przecież vox populi – vox Dei.

Parafianie Parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Borowie”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*