fot. Alicja Hinc/ DKMS

Fundacja DKMS nawołuje: musimy pomóc Kasi z Sierakowic! Zarejestruj się! [ZDJĘCIA]

Przedstawiciele fundacji DKMS przeprowadzili zajęcia z młodzieżą z ZSZiO w Kartuzach. Tłumaczyli im, na czym polega oddawanie szpiku, i jak wiele znaczy nasza pomoc dla chorych. Akcja miała związek z prowadzonymi poszukiwaniami zgodnego dawcy dla 27-letniej Kasi z Sierakowic.

DKMS008

Zdjęcie 1 z 12

fot. Alicja Hinc

Przykładem na to, iż fundacja DKMS wykonuje niesamowitą pracę, a każdy zgłoszony potencjalny dawca jest na wagę złota jest Kasia Łaszewska.

Dla mnie organizowana była akcja 5-6 grudzień 2016 r. no i jak widać udało się. Zgłosiło się ponad 650 osób gdzie ja byłam w szoku. Gdzie dla mnie takiej nieznanej osóbki się zgłosiło tyle osób. Jednak są ludzie z dobrym sercem, którzy potrafią zrozumieć że warto pomagać. No i udało mi się, znalazłam dawcę i 16 marca miałam przeszczep. Jestem rok po przeszczepie i wszystko jest w porządku. Udało się„.

Reklamy

Szukamy dawcy dla młodej mamy!

Katarzyna Papka mieszka w Sierakowicach. Obecnie przebywa w szpitalu. W 7 miesiącu ciąży wykryto u niej chłoniak T-limfoblastyczny. Jedyną szansą na powrót do kochającego męża i synka jest przeszczep szpiku.

Obecnie Kasia przechodzi chemioterapię, a po niej będzie jej potrzebny przeszczep. Z pomocą rusza fundacja DKMS. Organizuje ona punkty rejestracji potencjalnych dawców. Zgłosić się można w Wejherowie, Stężycy, Kartuzach i Miechucinie. Zostań dawcą szpiku i ratuj życie!

O tym jak rodzinom wstrząsnęła wiadomość o chorobie Kasi opowiedział jej bliski, Mateusz Kopczyński:

Cała informacja o chorobie Kasi, to było jak grom z jasnego nieba. Wszyscy czekali na szczęśliwe rozwiązanie ciąży, na narodziny małego Tymka. W 7 miesiącu ciąży okazało się że Kasia ma bardzo agresywny nowotwór. Chłoniak limfoblastyczny typu B, rzadki przypadek, ciężki w leczeniu. Postanowiliśmy wspierać Kasię jak tylko się da. (…) Dziecko urodziło się zdrowe, a Kasia zaraz po rozwiązaniu musiała się poddać leczeniu w Gdańsku. W tej chwili jest po pierwszym cyklu bardzo mocnej, agresywnej chemii. Czuje się troszkę lepiej. Pojechała na kilka dni do domu, ponieważ miała urodziny. (…) Kasia ma guz, który był wielkości 28 cm w najbardziej krytycznym momencie. (…) 

DKMS
fot. FB Kasia i inni potrzebują Twojej pomocy/ DKMS

Jak zostać dawcą?

I etap: rejestracja z wstępnym wywiadem, i pobranie wymazu pałeczką z wnętrza jamy ustnej. Bezbolesne, darmowe, szybkie, bezcenne dla oczekujących chorych.

Zobacz także: Przyjaciele Izy: zbiórka na turnus rehabilitacyjny

II etap: jeśli znajdzie się nasz genetyczny bliźniak, potrzebujący naszego szpiku to proces wygląda następująco – dawcy podaje się czynnik wzrostu przez 5 dni (wpływa on na wzrost krwiotwórczych komórek we krwi) a później przechodzi się zabieg identyczny z pobieraniem krwi. Maszyna filtruje z krwi nadwyżkę wyprodukowanych komórek. W ten sposób przebiega 80% ratujących życie zabiegów.

20 % przypadków to oddanie szpiku z talerza kości biodrowej. Pacjent znajduje się w narkozie, a jedyny dyskomfort jaki odczuwa po zabiegu porównywalny jest z uderzeniem się o np. kant stołu. Możliwe są również objawy podobne do tych w czasie grypy, jednak w większości przypadków ustępują po przyjęciu Paracetamolu.

Nie jest to więc wygórowana cena, jeśli chodzi o podarowanie drugiemu człowiekowi najcenniejszego daru jakim jest szansa na dalsze życie.

REJESTRACJA

 • 20 maja 2017 r.
  10.00-16.00
  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych 
  ul. Bukowa 1, Wejherowo
 • 20 maja 2017 r.
  14.00-20.00
  Przebojowa Majówka
  Amfiteatr Stężyca
 • 21 maja 2017 r.
  09.00-16.00
  Szkoła Podstawowa nr 1 (koło Straży Pożarnej)
  ul. 3 maja 14, Kartuzy
 • 21 maja 2017 r.
  10.00-16.00
  Zespół Szkół w Miechucinie
  ul. Szkolna 1, Miechucino

W trakcie Przebojowej Majówki w Stężycy w zeszłym roku znalazło się dwóch dawców. Liczymy na to, że i w tym roku się uda. Punkt czynny będzie od 14.00 d0 17.00 przed wejściem na imprezę, oraz od 17.00 do 20.00 w trakcie jej trwania.

Skomentuj: Fundacja DKMS nawołuje: musimy pomóc Kasi z Sierakowic! Zarejestruj się! [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*