Debata o transparentności w odpowiedzi na głośne „usunięcie mediów” w Kartuzach? [LIST OTWARTY]

Debata o transparentności w odpowiedzi na głośne „usunięcie mediów” w Kartuzach? [LIST OTWARTY]

„Transparentność samorządu i partycypacja mieszkańców to wartości, na których warto budować rozwój regionu – zaproszenie do debaty”. Tak rozpoczyna się list otwarty skierowany do kartuskich samorządowców.

Krzysztof Rek, prezes Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby” wystosował list otwarty w którym zaprasza samorządowców oraz kandydatów w nadchodzących wyborach do wspólnej debaty o transparentności działań samorządowców. Spotkanie miałoby się odbyć już 6 maja w Kartuzach. 

Poniżej pełna treść listu:

„Transparentność samorządu i partycypacja mieszkańców to wartości, na których warto budować rozwój regionu – zaproszenie do debaty

                  W minionym tygodniu w Kartuzach miała miejsce niecodzienna sytuacja. Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził głosowanie w sprawie usunięcia dziennikarzy ze spotkania kartuskich radnych z burmistrzem. Jak dowodził, spotkanie miało mieć „charakter nieoficjalny” i odbyć się „w cztery oczy”, a radni zostali „postawieni pod presją”. Kiedy okazało się, że dziennikarze jednak na sali zostali, radny demonstracyjnie opuścił spotkanie.

                  Wydarzenie to, z pozoru nieistotne, pokazuje pewien bardzo ważny dla nas wszystkich problem: brak rozumienia istoty transparentności przez samorządowców. Zdecydowałem się napisać niniejszy list, ponieważ kwestia ta bezpośrednio wpływa na wszystkie ważne dla mieszkańców obszary: od strategicznych inwestycji, poprzez bieżące zarządzanie gminą, do dialogu pomiędzy organami samorządu. Chcę podkreślić, że każdy ma prawo do błędu i celem tego listu nie jest ocena zachowania konkretnych radnych w konkretnej sytuacji, ale raczej rozpoczęcie dyskusji publicznej na ważny dla społeczności temat.

                  Czym tak naprawdę jest transparentność? W kontekście pracy samorządu, jest nią jawność procesów konsultowania, podejmowania i realizacji decyzji. Jawność ta rozumiana jest jako faktyczna możliwość kontroli pracy samorządowców przez mieszkańców.

                  Najlepiej funkcjonujące samorządy, administracje państwowe czy np. organizacje pozarządowe już dawno zauważyły wartość płynącą z transparentności, która wpływa na kolejny ważny proces – partycypację, czyli udział mieszkańców we wspólnym zarządzaniu samorządem.

                  Nie jest możliwe istnienie partycypacji mieszkańców w zarządzaniu gminą lub powiatem bez transparentności. Mieszkańcy nie są głupi. Jeśli wiedzą, że samorządowcy za zamkniętymi drzwiami „załatwiają” ważne dla regionu sprawy, to nie zaangażują się w sztucznie tworzone i pozbawione decyzyjności konsultacje społeczne, bo szkoda na to czasu.

Wydaje się, że ma dzisiaj miejsce spór dawnych obyczajów z nowymi standardami. Praktyki takie, jak „załatwianie spraw za zamkniętymi drzwiami” czy „nieoficjalne spotkania w ramach sprawowania mandatu” jak najszybciej powinny odejść do przeszłości, a ich miejsce powinny zająć jawność spotkań osób sprawujących funkcje publiczne, transparentność działań organów samorządowych, udział mieszkańców we współdecydowaniu w ramach organizowania rad osiedli, sołectw, młodzieżowych rad gmin, rad seniorów czy budżetu obywatelskiego lub funduszy sołeckich.

Transparentność samorządu i partycypacja mieszkańców to wartości, na których warto budować rozwój regionu. Nadchodzą wybory samorządowe. Dla kandydatów jest to okazja do deklaracji, czy są autentycznie zainteresowani jawnym sprawowaniem mandatu oraz dzieleniem się z mieszkańcami decyzyjnością. Dla wyborców jest to znakomita okazja do zadawania pytań i merytorycznej weryfikacji kandydatów. Już dzisiaj zapraszam więc samorządowców i mieszkańców do zabrania głosu w sprawie oraz wzięcia udziału w debacie na temat wartości transparentności i partycypacji obywatelskiej dla rozwoju naszego samorządu, która odbędzie się w sobotę 6 maja o godz. 18:00 w Kartuzach.  Mam nadzieję, że będzie to okazja do rzeczowej dyskusji i zmian w dobrym kierunku, na których wszyscy skorzystamy.

Z wyrazami szacunku,

                  Krzysztof Rek”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*