Chorągiew z herbem Gdańska z XVII wieku wraca nad Motławę. Będzie ją można obejrzeć na okolicznościowej wystawie „Pod królewską koroną. Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju”w Ratuszu Głównego Miasta.
Chorągiew z herbem Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta
Chorągiew z herbem Gdańska zostanie wyeksponowana na wystawie „Pod królewską koroną. Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju”, którą będzie można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska od 26 maja 2017 r. do 1 października 2017 r.
Zobacz też: Garnison Danzig: zmiana warty pod Wieżą Więzienną [ZDJĘCIA]
Zabytek jest, jak dotąd, jedynym znanym chorągwianym znakiem Gdańska. – Nie ma żadnego innego podobnego w zasobach dawnych polskich vexiliów, czy innych rozproszonych w licznych zbiorach zagranicznych, np. w Szwecji – podkreśla dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Chorągiew z herbem Gdańska: z Ermitażu na Wawel
Chorągiew z herbem Gdańska w czasie rozbiorów trafiła do Ermitażu. Do Polski wróciła 18 marca 1921 r. wraz z innymi najcenniejszymi historycznymi sztandarami oraz chorągwiami. Początkowo trafiła do Warszawy, a w 1931 r. do Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Tam została gruntownie odnowiona. 3 września gdańska chorągiew opuściła dawną stolicę Polski, by ostatecznie znaleźć się w Kanadzie, gdzie pozostawała aż do stycznia 1961 r. Na Następnie wrócił na Wawel, by po kilku stuleciach po raz pierwszy wrócić – na krótki czas – do Gdańska.
Wernisaż wystawy
26.05.2017, godz. 11:00; Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 – każdy zwiedzający, który przyjdzie z flagą otrzymaną od Fundacji Gdańskiej, może zwiedzić wystawę za symboliczną złotówkę.
Wystawa „Pod królewską koroną…” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Skomentuj: Chorągiew z herbem Gdańska z XVII wieku wraca nad Motławę
Najnowsze komentarze