Young couple with architect or civil engineer looking at plans of their new house, discussing issues at the construction site.

Budowa domu — co musisz wiedzieć

Budowa domu to poważna inwestycja, do której należy się dobrze przygotować. Co zatem powinniśmy wiedzieć, przygotowując się do tego zadania?

O wybudowaniu własnego domu marzy niejeden z nas. Jest to jednak przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko czasu, ale i odpowiedniego przygotowania. Przyjrzymy się więc temu, jak powinny wyglądać takie przygotowania, oraz w jaki sposób przebiegają kolejne etapy budowy.

Na początek formalności

Zanim ruszą jakiekolwiek prace, niezbędne jest załatwienie w urzędzie pewnych formalności. Konieczne jest między innymi zdobycie pozwolenia na budowę, załatwienie spraw związanych z przyłączaniem mediów takich jak woda czy prąd, a także – gdy budowa już ruszy – zgłoszenie rozpoczęcia realizacji. Kiedy mamy to już za sobą, musimy ustalić z wybraną przez nas firmą budowlaną kluczowe kwestie dotyczące przebiegu prac.

Mądry wybór firmy

Najważniejsze jest ustalenie, kto będzie pełnił funkcje kierownika budowy. Od tej osoby zależy bardzo wiele, dlatego niezbędne jest dobranie zaufanej i sprawdzonej firmy zatrudniającej ludzi z właściwymi kwalifikacjami. Dobrym przykładem jest Marbud, czyli firma budowlana obsługująca województwo pomorskie. To przedsiębiorstwo ma w swoim portfolio zarówno inwestycje dla firm, jak i dla osób prywatnych, zatem ma wszechstronne doświadczenie. Dzięki temu nie tylko sprawnie i szybko realizuje plany budowy, ale również może doradzić przy omawianiu takich kwestii jak źródło zaopatrzenia w materiały budowlane czy sprzęt.

Jak przebiegają prace?

Skoro już dopięliśmy formalności oraz uzgodniliśmy wszystko z wykonawcami (takimi jak Mardom — firma budowlana z woj. pomorskiego), budowa może ruszyć. Pierwsze dwa etapy to kolejno prace nad stanem zerowym (czyli między innymi fundamentami) oraz stanem surowym (co obejmuje ściany, kominy, schody itp.). Następnie przychodzi czas na podłączenie prądu oraz hydrauliki, po czym następnie etap czwarty, czyli rozwiązanie takich kwestii jak ocieplanie i montaż drzwi. Po piątym, końcowym etapie wieńczonym odbiorem budynku można przejść do pracy nad elementami zewnętrznymi — niektóre firmy budowlane, jak wspomniany wyżej Mardom, zajmują się również takimi rzeczami.

Reklamy


Budowa domu to przedsięwzięcie, które może odmienić całe nasze życie. Warto więc zainwestować we współpracę ze sprawdzonymi firmami budowlanymi, takim jak Mardom (której oferta jest dostępna pod adresem mardom.biz).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*