Występuje w komórkach drożdży, a ściślej rzecz biorąc w ich ścianach.Jest obecny w zbożach i grzybach.Stanowi jeden z często wykorzystywanych składników pielęgnacyjnych. Stosowany zarówno do produktów leczniczych, jak i kosmetycznych. Od dawien dawna niezawodny jednakże jako cenny element pożywienia. Beta-gluten, bo o niego tu chodzi, to istotny składnik błonnika pokarmowego.
Po co i skąd warto go czerpać?
Czym on w zasadzie jest
Nierzadko, beta-glukan określa się składnikiem żywności funkcjonalnej. Powód? Badania naukowe potwierdziły, że poprzez jego regularne dostarczanie ludzkiemu organizmowi, możliwe jest znaczące poprawienie kondycji ogólnej człowieka, przez co rozumie się zwłaszcza wyleczenie z rozmaitych schorzeń. A teraz przejdźmy do tego, jak to wygląda w praktyce. Otóż beta-glukan wpływa dobroczynnie, ponieważ zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, a przez to zapobiega rozwojowi miażdżycy, czy też nie dopuszcza do zawału. Istnieją hipotezy wskazujące na to, że beta-glukan odpowiada za wiązanie kwasów żółciowych, w konsekwencji tego natomiast redukowane jest ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Efektem tego jest ich wydalanie z organizmu, nie zaleganie oraz poprawianie generalnego samopoczucia. Co więcej, poprzez systematyczne suplementowanie produktami certyfikowanymi na bazie beta-glukanu takimi jak chociażby te ze strony sklepswanson.pl, istnieje sposobność utworzenia charakterystycznej warstwy jelitowej, która zapobiega wchłanianiu się nadmiernej ilości przeróżnych kwasów, czy też wyżej wspomnianego – złego cholesterolu. Dodatkowo, warto rozważyć uwzględnienie opisywanego elementu w diecie, kiedy mamy problemy ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Wystarczy kilka tygodni zażywania beta-glukanu, aby dostrzec wyraźną różnicę nie tylko w badaniach, ale również i w naszym indywidualnym sposobie żywienia. Co mamy na myśli? Na pewno stajemy się dużo mniej chętni na słodycze, co daje możliwość rozpoczęcia skutecznej walki z nadwagą i chorobową otyłością. Poprzez wypełnienie żołądka, na długi czas beta-glukan daje uczucie sytości. W rezultacie zmniejsza się nasz apetyt i nie tyjemy. Nie możemy zapomnieć także i o cudownym działaniu omawianego składnika na wszelakie problemy natury gastrycznej, przez co rozumie się regulowanie częstotliwości wypróżnień, brak zaparć, ograniczenie przypadków występowania nagłych biegunek, czy uchyłków. Układ pokarmowy trawi szybciej, ale i bezpiecznie- bez ryzyka wystąpienia poważnych schorzeń jelitowych. Dzięki beta-glukanowi polepsza się też nasza odporność.
Niekoniecznie w żywności
Teoretycznie, wyszukać beta-glukan w pożywieniu damy radę, ale raczej są to produkty, z których nie każdy z nas korzysta w kuchni na stałe. Przykładem mogą być grzyby shitake, jakich spore grono konsumentów w ogóle nie jada. Podobnie z pewnymi gatunkami z rodziny boczniaków. Na pewno wartościowych źródłem omawianego składnika okazują się wszelakie zboża, w tym żyto, pszenica, czy jęczmień, ale również i kukurydza oraz ryż. Dobrym rozwiązaniem dla nieuwzględniających tych produktów spożywczych w codziennym menu jest natomiast rozsądna, racjonalna suplementacja z zastosowaniem certyfikowanych wyrobów znanych marek.
Najnowsze komentarze