Banino. III Pomorskie Warsztaty Naukowe „Zdolni z Pomorza”

Banino. III Pomorskie Warsztaty Naukowe „Zdolni z Pomorza”

Na Uniwersytecie Gdańskim od 13 do 17 września odbywały się III Pomorskie Warsztaty Naukowe „Zdolni z Pomorza”. Uczestniczyło w nich blisko 300. uczniów ze szkół naszego województwa (Kwidzyn, Lębork, Nowy Dwór Gdański, Wejherowo, Rumia, Chojnice, Rozłazino, Somonino, Sierakowice oraz Banino). Cały tydzień wypełniony był zajęciami, dzięki którym uczestnicy warsztatów rozwijali swoje zainteresowania i zdolności.

Uczniowie szkół średnich skorzystali z następujących ścieżek naukowych: matematyczno-fizycznej (9 grup), biologiczno-chemicznej (6 grup), matematyczno-informatycznej (2 grupy), humanistycznej (2 grupy) i biologiczno-chemiczno-fizycznej (1 grupa). Dla uczniów szkół podstawowych dostępna była ścieżka pod nazwą „Szerokie horyzonty”. Umożliwiła ona zgłębienie wszechstronnej wiedzy z różnych przedmiotów, by najmłodsi uczestnicy warsztatów mogli się zorientować, co najbardziej ich interesuje i podjąć w nieodległej przyszłości decyzję, w czym się specjalizować.

Podczas gdy uczniowie brali udział w wykładach i ćwiczeniach laboratoryjnych, ich nauczyciele uczestniczyli w kursach doskonalących. W tym roku pedagodzy dowiedzieli się, jak zadbać o samopoczucie w swoim środowisku pracy oraz wzbogacili wiedzę w zakresie neurorozwoju uczniów, higieny układu nerwowego i systemów pamięciowych.

Reklamy

Plan pobytu przewidywał także zajęcia integrujące młodzież i rozwijające niezwykle ważne we współczesnym świecie kompetencje społeczne. Zrealizowano także wizytę w muzeum Hewelianum oraz w teatrze („Mistrz i Małgorzata” w Teatrze Muzycznym w Gdyni – dla licealistów) i w kinie („Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” dla uczniów szkół podstawowych).

Podczas tygodnia zajęć uczniowie wykonali wiele doświadczeń chemicznych, zapanowali nad prądem, dyskutowali nad protezami bionicznymi oraz rolą i podstępnością reklamy. Dowiedzieli się, co powoduje alergię, wydrukowali przedmioty w drukarce 3D. Poznali, jak jadano w barokowej Polsce. Zwiedzili Wydział Biologii UG. Dogłębnie poznali wystawy edukacyjne w Hewelianum, weszli na Górę Gradową, zrobili zdjęcia żurawiom-dźwigom w Stoczni Gdańskiej, sprawdzili, jak działają na dłonie świeże orzechy włoskie.

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*