Akademia Seniora AS – integracja i aktywizacja poprzez naukę

Od października do grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Żukowie – w ramach projektu „Akademia Seniora AS” – odbywały się zajęcia rozwijające zainteresowania osób, które nie są już czynne zawodowo, jednak otwarte na różnorodne możliwości zdobywania wiedzy w sposób aktywny i przyjemny.

Fot. nadesłane

Dzięki dotacji gminy Żukowo wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom Żukowa i okolic stało się możliwe. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Heweliusz zorganizowało zajęcia komputerowe, z których w sumie skorzystały 23 osoby w różnym wieku. Na cotygodniowych spotkaniach uczestnicy mogli poznać lub przypomnieć sobie zasady obsługi komputera. Można było zaznajomić się z możliwościami, jakie otwiera obsługa internetu w życiu codziennym m. in. w e-usługach publicznych, zakupach przez internet czy zarządzaniu finansami. Emeryci mogli również poznać różne sposoby komunikowania się dzięki mediom społecznościowym. Na uczestników czekali przeszkoleni uczniowie-asystenci z SK Caritas oraz poczęstunek. Zajęcia prowadzili nauczyciele informatyki: Tomasz Brzeski oraz Sławomir Szymański.

[Not a valid template]

Zainteresowaniem cieszyły się również – odbywające się w październiku i listopadzie – zajęcia gimnastyczne z Mariolą Aranowską, na których ćwiczono koordynację ruchową oraz kondycję fizyczną, wzmacniano poszczególne grupy mięśniowe, zwiększano zakres ruchu w stawach, kształtowano wydolność oddechową, prawidłową postawę ciała. Mariola Aranowska przykładała dużą wagę do wzmacniania dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, starała się stworzyć warunki do integracji swojej ośmioosobowej grupy… Panie wielokrotnie powtarzały, że liczą na kontynuację zajęć, że gdyby trwały dłużej z pewnością namówiłyby więcej osób.

Sporo zainteresowania wzbudziły warsztaty dekorowania potraw. Lista chętnych zapełniła się niemalże natychmiast.1 grudnia 15 pań mogło podziwiać umiejętności kucharza i dekoratora potraw ze znanej w powiecie restauracji, jednocześnie zdobywając wiedzę praktyczną. Dzięki uprzejmości Adama Plichty panie mogły poznać tajniki dekorowania potraw. Okazało się, że kilka godzin minęło jak kilka minut… Powstawały kwiaty, zwierzątka, wozy, liście z… warzyw i owoców. Paniom najbardziej zaimponował kogut z ananasa. Instruktor podsunął również pozycje książkowe warte uwagi. Spotkanie było… przepyszne i kolorowe…

[Not a valid template]

Całość zadania była współfinansowana przez Urząd Gminy Żukowo.

– Cieszymy się, że z pomocą gminy mogliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom – tym razem – osób w kwiecie wieku. Spotkania zaowocowały nowymi znajomościami, powstała wyjątkowa atmosfera, którą wiele osób chciałoby odtworzyć na kolejnym cyklu zajęć. Podobne wnioski nasuwają się z – wypełnionych przez osoby znajdujące się na emeryturze – ankiet – relacjonują organizatorzy. – Powołanie na terenie Gminy Żukowo Akademii Seniora byłoby ciekawym pomysłem – stwierdziło 94% badanych. Seniorzy są zainteresowani różnymi formami aktywności, szczególnie interesowałaby ich nauka języka obcego – 66% oraz wyjazdy rekreacyjne i kulturalne – 89% – dodają.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*