XXVI Sesja Rady Powiatu Kartuskiego: absolutorium i narkomania [ZDJĘCIA]

Podczas XXVI Sesji Rady Powiatu Kartuskiego uchwalono wniosek w sprawie udzielenia absolutorium za wykonanie budżetu powiatu za rok 2016. W trakcie spotkania poruszono też kwestię przemocy wśród młodzieży i przestępczości w powiecie kartuskim. Zobacz zdjęcia!

absolutorium_015

Obraz 1 z 22

fot. Alicja Hinc

Pragnę w imieniu zarządu serdecznie podziękować radzie za taką ocenę; bardzo się cieszymy. – rozpoczęła pani starosta. – Dobre gospodarowanie to jest wspólna praca, dziękuje wszystkim kolegom z zarządów, dziękuje tym z którymi na co dzień współpracuje, i z ogromnym podziękowaniem zwracam się do pracowników i dyrektorów wydziałów, do naszych jednostek organizacyjnych bo to jest wspólna praca. W pojedynkę nikt nic nie znaczy – skomentowała Janina Kwiecień.

Komisja Rewizyjna postanowiła pozytywnie ocenić sprawozdanie z wykonania budżetu, a wniosek o udzielenie absolutorium został przyjęty jednogłośnie. Wedle ustaleń organu Zarząd Powiatu zrealizował dochody i wydatki zgodnie z planem i przepisami prawa. Nie zgłoszono zastrzeżeń w kwestii rzetelności czy też celowości i gospodarności.

W 2016 roku dochody powiatu kartuskiego wyniosły 110 mln złotych, a wydatki pochłonęły 105 mln z tej kwoty. Inwestycję realizowane przez powiat to 8 mln 690 tys. zł, a 8 mln zł udało się pozyskać ze środków zewnętrznych. 

Zobacz też: Droga Trzech Powiatów: list intencyjny podpisany

Absolutorium i inne ważne kwestie

W swoim sprawozdaniu starosta Janina Kwiecień poinformowała, iż 2 czerwca przedstawiciele powiatu kartuskiego wzięli udział w spotkaniu konsultacyjnym z udziałem Ministra Edukacji Narodowej p. Anny Zalewskiej oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty p. Moniki Kończyk. Tematem spotkania było przeciwdziałanie przemocy w szkołach. Spotkanie było następstwem głośnej sprawy z Gdańska, gdzie uczennice gimnazjum dotkliwie pobiły rówieśniczkę przed jej szkołą.

Na sali pojawił się także prokurator generalny Marek Kopczyński, który w swoim sprawozdaniu przedstawił poziom przestępczości w powiecie kartuskim. Zatrważająca jest rosnąca skala narkomanii. 

Marek Kopczyński podkreślał, iż problem z dopalaczami wciąż istnieje, mimo iż w ostatnim czasie nie występowały przypadki realnego zagrożenia życia związane z zażywaniem tych środków. Jego zdaniem narkotyki niestety są w szkołach, i nie tylko. Problem dotyczy szerokiej grupy społeczeństwa. 

Jeżeli chodzi o dealerów, to komenda powiatowa policji ma dobre rozeznanie środowiska, ale należy pamiętać, że na miejsce jednego dealera pojawia się dwóch nowych. Dostępność środków odurzających klasy „miękkiej” typu marihuana, jest śmiem twierdzić tak łatwa chyba jak zakup papierosów. – rozpoczął Marek Kopczyński. – Chciałbym powiedzieć, że jest coś czego wcześniej na naszym rynku nie było.. pojawiła się kokaina. Warto więc uświadamiać młodzież, jak szybko ludzie się uzależniają. Ci, którzy w krótkim odstępie czasu te substancje zażywają stają się osobami uzależnionymi – zakończył prokurator generalny.

Prokurator zapewniał, iż w powiecie kartuskim są prowadzone działania profilaktyczne, które mają na celu uświadomienie młodzieży o szkodliwości narkotyków, choć jego zdaniem problem będzie narastał. Poruszono także kwestię hazardu i ogólnodostępnych budek „777”. Marek Kopczyński zapewniał, iż w powiecie trwa czynna walka z problemem, a policja i prokuratura są świadome, iż hazard jest zarzewiem przemocy rodzinnej, a nawet alkoholizmu.

Skomentuj: XXVI Sesja Rady Powiatu Kartuskiego: absolutorium i narkomania [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*