W środę społeczność mirachowskiej szkoły podstawowej miała swoje wielkie święto. Placówce nadano imię oraz sztandar. Jej patronem został wybitny poeta i działacz kaszubski – Jan Trepczyk, który uczęszczał do mirachowskiej szkoły.
-W imieniu rady rodziców przekazujemy ten sztandar jako symbol wartości patriotycznych i wiary dla człowieka. Niech godnie służy kolejnym pokoleniom uczniów naszej szkoły – podkreślali przedstawiciele rady rodziców, wręczając w środę sztandar Hannie Plenikowskiej-Pionk, dyrektorce mirachowskiej szkoły.
-Przyjmuję ten cenny dar z wielkim szacunkiem. Zapewniam, że nasz patron niesie z sobą cały system wartości i fundament naszej pracy dydaktyczno-wychowawczej, tym bardziej, że 100 proc. naszych uczniów uczy się języka kaszubskiego – odpowiedziała przyjmując go.
Uroczystość rozpoczęto od wspólnej modlitwy na mszy św. w mirachowskim kościele. Po niej wszyscy przemaszerowali na plac przy szkole, gdzie nastąpiła podniosła chwila przekazania sztandaru. W uroczystości wzięli udział m. in. burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, wnukowie Jana Trepczyka, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy, uczniowie, a także fundatorzy sztandaru.
-Bardzo się cieszymy, że lokalna społeczność dostrzegła sylwetkę Jana Trepczyka i jego dziedzictwo będzie trwało pod tym sztandarem. Warto dodać, że szkoła w Mirachowie jako jedyna w naszej gminie – ma hymn kaszubski. Myślę, że gdyby usłyszał go Jan Trepczyk, a jestem pewien, że spogląda na nas z góry, byłby niezmiernie szczęśliwy. Język kaszubski był jego życiem i pasją. Był nie tylko największym i najważniejszym poetą kaszubskim, ale też bardzo zasłużył się w dziedzinie muzyki i śpiewu. Czuję wielką radość w sercu. Gratuluję szkole tak wspaniałego patrona – podkreślał Mieczysław Grzegorz Gołuński.
Kaszubski działacz i pisarz, dr Eugeniusz Pryczkowski przybliżył zebranym sylwetkę patrona szkoły.
Jan Trepczyk, jeden z najwybitniejszych poetów i działaczy kaszubskich, urodził się w Stryszej Budzie 22 października 1907 roku. Był uczniem Szkoły Podstawowej w Mirachowie. Całe swoje życie zawodowe związał ze szkolnictwem.
Należał do ścisłego grona założycieli Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów. Jego działalność społeczno- kulturowa na rzecz regionu spotkała się z niechęcią ówczesnych władz państwowych, dlatego też w 1934 roku został przeniesiony do szkół w Wielkopolsce. Tam też wydał śpiewnik „Kaszëbsczi piesniôk” – dzieło, które było owocem tęsknoty za umiłowaną ziemią.
W 1940 roku Trepczyk powrócił na Kaszuby. Po wojnie pracował w Szkole Podstawowej w Wejherowie. Był współzałożycielem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zabiegał o utworzenie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
Był laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi Medalu Stolema, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Przez całe twórcze życie starał się wszczepić Kaszubom dumę z własnych dziejów. Gorąco umiłował mowę kaszubską i troszczył się aby nie zaginęła.
W swojej poezji oddał piękno kaszubskiej ziemi. Wydał „Mòją Stegnã”, „Òdecknienié”, „Zemia rodnô” i inne. W 1994 roku, czyli już po śmierci ukazało się dzieło jego życia 2 tomowy „Słownik polsko- kaszubski” zawierający 60 tysięcy haseł.
Uchwałę w sprawie nadania imienia Rada Miejska w Kartuzach przyjęła na sesji, która odbyła się 31 maja 2023. Imię patrona Szkoły Podstawowej w Mirachowie zostało wybrane przez społeczność szkolną i środowisko lokalne spośród pięciu innych kandydatur.
-Nadanie szkole imienia Jana Trepczyka skupi uwagę uczniów, nauczycieli i rodziców wokół przesłań patrona, które będą ją integrować, wzbogacać jej tradycje oraz nadadzą indywidualna tożsamość. Nadanie imienia będzie także pomocne w kształtowaniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły oraz promowania jej pozytywnego wizerunku – napisano w uzasadnieniu.
Więcej zdjęć TUTAJ.
Urząd Miejski w Kartuzach, Oprac. A.B.
Najnowsze komentarze