BAZUNA zgromadziła miłośników muzyki kilku pokoleń [ZDJĘCIA] 2019

BAZUNA zgromadziła miłośników muzyki kilku pokoleń [ZDJĘCIA] 2019

Za nami pierwszy dzień 47. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”! Na powitalnym koncercie zaprezentowali się muzycy ze środowisk studenckich z całego kraju oraz kilku pokoleń.

[Not a valid template]

Ogólnopolski Przegląd Turystyczny Piosenki Studenckiej „Bazuna” odbywa się w tym roku po raz czterdziesty siódmy. Trzydniowe wydarzenie w Sulęczynie pierwszego dnia zgromadziło miłośników muzyki wielu różnych pokoleń. Przyjazna i wesoła atmosfera uczyniła „Bazunę” jeszcze bardziej wyjątkową.

Powitalnie rozpoczął blok „Śpiewajmy razem” w wykonaniu „Żywioły- Art”, oraz Pawła Pastuszak z przyjaciółmi. Następnie na scenie wystąpił Robert Mazurkiewicz oraz Przemysław Bielawa. Po nich swój solowy koncert miał Adam Drąg. Wystąpili wspólnie także: miejscowy akordeonista, twórca ekspozycji poświęconej akordeonowi w Kościerzynie Paweł A. Nowak oraz Tomasz Olszewski, kompozytor, znany jako dziennikarz radiowy w Radio Gdańsk wraz z zespołem. Swój koncert miała także „Grupa bez Jacka” wraz z Zuzanną i Katką Kotecką, Dorotą Kuzielą z zespołem, Joanną Pilarską oraz „Cztery Pory Miłowania” w bloku pod nazwą „Byłem przed chwilą w bezkresie…”. Swoje występy mieli następnie: „Pod Strzechą”, Maciej Służała oraz Mietek Folk Olsztyn. Na zakończenie wieczoru odbył się koncert zatytułowany „Bydgoszcz jest piosenką…” w wykonaniu Doroty Kurczyńskiej, Wojciecha Klocka oraz Ryszarda Dubiela z przyjaciółmi.

Reklamy

Oprócz koncertów artystów, publiczność mogła skorzystać z różnych stoisk w obrębie sceny. Wśród nich były m.in. stoiska kulinarne, rękodzieła oraz pamiątki związane z „Bazuną”.

CZYTAJ TEŻ: Bazuna 2017: Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej [ZDJĘCIA]

BAZUNA tradycją od 1971 roku 

„Bazuna” jest festiwalem piosenki studenckiej i turystycznej. Pierwsza „Bazuna” odbyła się 1971 roku. Festiwal jest zorganizowany przez studentów Politechniki Gdańskiej od samego początku. Motywacją do zorganizowania tego festiwalu były bardzo powszechne w tamtych czasach tysięczne rajdy studenckie po Kaszubach, gdzie studenci wyjeżdżali specjalnie wynajętymi pociągami na Kaszuby. Przemierzali nimi Kaszuby różnymi trasami.

– Potem spaliśmy w stodołach, śpiewaliśmy przy ogniskach. Na początku śpiewniki były rarytasem. Nie było takich rzeczy więc spisywało się ręcznie piosenki. Ale była tak ogromna chęć śpiewania, że studenci Wrocławscy pierwsi zorganizowali giełdę piosenki w Szklarskiej Porębie. I dwa lata później wzorując się na giełdzie powstała „Bazuna”. Ogromnym sukcesem „Bazuna” skupia wokół siebie bardzo ambitny repertuar nie tylko piosenki, które się przy ognisku śpiewa, ale również piosenka poetycka, rozpisana na zespoły, bo to już nie tylko same gitary są. Uważam, że w obecnych czasach dużym sukcesem jest przyciągnięcie harcerzy, bo to są autentyczni wykonawcy piosenek turystycznych jak w tamtych czasach. To więc ogromnie nas cieszy, że harcerze przyjeżdżają nie tylko na koncerty, ale na konkurs przede wszystkim – mówił kierownik organizacyjny bazuny Tadeusz Szypliński.

 

A w kolejnych dniach…

W tym roku na cały konkurs przybędzie około 30 zespołów. Konkursy odbędą się w sobotę od godziny 10:00. W konkursie wyróżnione będą każde elementy, które są ciekawe, np.: najlepszy gitarzysta, najlepszy tekst, najlepsze wykonanie, elementy baśniowe w piosence turystycznej. Nagrody będzie wręczać zespół „Latający dywan”, bardzo związany z „Bazuną”, który wystąpi w niedzielę. W sobotę wystąpi także zespół „Wagabundy”, który przypomni gościom o piosenkach sprzed lat. O godzinie 18:00 odbędzie się uroczyste wspomnienie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wspomnienie przedstawią przedstawiciele Politechniki Gdańskiej i Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej. Na Ich cześć duet Łukasz Nowak i Adam Marańda zaprezentują dwie ponadczasowe piosenki – klasykę studenckiej piosenki turystycznej, traktujące o posłannictwie naszej wędrówki – wędrówki ludzkiego życia.

O godzinie 18:20 rozpocznie się NOCNY MARATON, w którym wystąpią kolejno: „Zagrali i Poszli”, „Laborale”, „Słodki Całus od Buby”, „Mechanicy Shanty”, Sławek Wierzcholski i „Nocna Zmiana Bluesa”, „Caryna” oraz Supertrio: Krzysztof Jurkiewicz, Łukasz Nowak i Łukasz Majewski.

W niedzielę koncerty rozpoczną się już od godziny 11:00. Występować będą Jarek Tomaszewski z zespołem oraz Grupa Muzycznego Wsparcia. Na zakończenie piątkowych oraz sobotnich koncertów odbędzie się wspólne śpiewanie przy ognisku.  

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*