To pierwsza, tak duża produkcja filmowa dotycząca Kaszub. „Kamerdyner” trafi do kin już 21 września. O filmie, nauce języka kaszubskiego i popularyzacji Kaszub poprzez film rozmawiamy z Eugeniuszem Pryczkowskim.
Już 21 września do kin trafia najbardziej kaszubska produkcja od wielu lat. W filmie „Kamerdyner” poznamy historię rodziny von Kraussów, pruskich szlachciców mieszkający niedaleko Pucka. Zobaczymy losy tego roku na przestrzeni lat 1900-1945. W obsadzie znaleźli się tacy aktorzy, jak: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Adam Woronowicz, Kamilla Baar i Borys Szyc. Reżyserem jest Filip Bajon.
W programie „Na dywaniku” rozmawiamy z Eugeniuszem Pryczkowskim, radnym powiatowym, działaczem kaszubskim, a także osobą, która miała spory wpływ na powstanie filmu. Janusz Gajos, jeden z głównych odtwórców ról w „Kamerdynerze” uczył się języka kaszubskiego u naszego rozmówcy. „Na dywaniku” rozmawiamy o Kaszubach, nauce języka kaszubskiego, historii i nowej polskiej produkcji filmowej – „Kamerdynerze”.
Zachęcają do nauki kaszubskiego i historii Polski
Miasto ze snu – Gdynia, stworzona, by być „polskim oknem na świat”. „Drugi Katyń”, czyli przemilczana zbrodnia w Lasach Piaśnickich i Antoni Abraham, bohater, o którym dziś nie pamiętamy. O tym opowiada widzom Janusz Gajos. Krótkie filmy nagrane z udziałem odtwórcy jednej z głównych ról w najnowszej produkcji Filipa Bajona „Kamerdyner” to niebanalna lekcja trudnej historii w roku 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.
Czytaj też: Janusz Gajos uczy historii na 100-lecie odzyskania niepodległości. Historia Polski w filmie „Kamerdyner”
Jak aktor Sebastian Fabijański radzi sobie z językiem kaszubskim? Sprawdź, jaką niespodziankę dla widzów przygotowali twórcy filmu „Kamerdyner”. To doch nie je taczé drãdżé naùczëc sã kaszëbsczégò jãzëka
Czytaj też: Twórcy filmu „Kamerdyner” zachęcają do nauki języka kaszubskiego
Kamerdyner w kinach już 21 września!
„Kamerdyner” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.
Najnowsze komentarze