fot. Elżbieta Lejk/zkaszub.info

O konfederacji barskiej i Żołnierzach Wyklętych – prelekcja Piotra Szubarczyka

Uznany polski historyk i publicysta był gościem Biblioteki Publicznej im. Janusza Żurakowskiego. W tym roku przypada 250 rocznica konfederacji barskiej. Była to okazja do przybliżenia jej historii oraz ostatnich lat przedrozbiorowej Polski.

no images were found

W roku 1768 – czyli dokładnie 250 lat temu – doszło do zawiązania konfederacji w Barze. Przez niektórych historyków określana mianem pierwszego powstania narodowego. Została utworzona jako protest przeciw ingerencji carskiej Rosji w sprawy kraju, różnowiercom oraz ostatniemu polskiemu królowi – Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Niestety ten wielki zryw narodowy zakończył się klęską. Wielu konfederatów w późniejszym czasie zesłano na Sybir.

Piotr Szubarczyk na początku swojej prelekcji mówił o Żołnierzach Wyklętych oraz polskim podziemiu antykomunistycznym. Jak sam stwierdza ma już za sobą około 500 wykładów na ten temat. Wygłaszał je w różnych miastach Polski i Niemiec.

Reklamy

Postać Szubarczyka jest znana w środowisku opozycji demokratycznej z czasów PRL. W roku 2011 został odznaczony – na wniosek byłych więźniów politycznych – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mieszkańcy powiatu kartuskiego z pewnością kojarzą jego postać ze Szkoły Podstawowej w Goręczynie oraz kartuskiego I LO, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1990 roku został również wybrany na radnego oraz przewodniczącego rady gminy w Goręczynie.

Obecnie jest pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*