Piękno Kaszub. Niezwykli ludzie, cudowne krajobrazy i wyjątkowe historie – o tym właśnie możemy przeczytać w książce „Drogą do nieba. Śladami Remusa. Mała odyseja kaszubska” autorstwa Edmunda Szczesiaka. W kartuskiej bibliotece odbyło się spotkanie z autorem.
no images were found
Gościem cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” był Edmund Szczesiak. W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Żurakowiskiego w Kartuzach opowiedział o swojej książce „Drogą do nieba. Śladami Remusa. Mała odyseja kaszubska”, a także o swojej relacji z Kartuzami i Kaszubami.Książka, która była tematem spotkania, jest zbiorem reportaży. Opisują one przygody autora w podróży śladami Remusa – z Kościerzyny do Wejherowa. Przeczytamy tam o pięknie Kaszub. Niezwykłych ludziach, cudownych krajobrazach i wyjątkowych historiach. A to wszystko, Kaszuby naszych czasów, skonfrontowane z Kaszubami XIX wieku.
Edmund Szczesiak urodził się 8 grudnia 1942 w Brodnicy nad Drwęcą. Wychował się i ukończył szkołę podstawową oraz średnią w Kartuzach. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej, ale od trzeciego roku studiów związał się z tygodnikiem studenckim „Politechnik”, pisząc artykuły i pełniąc następnie funkcję sekretarza oddziału gdańskiego tego czasopisma. W latach 1969–1973 był dziennikarzem „Głosu Wybrzeża”, od 1973–1976 „Tygodnika Morskiego”, a od 1976 ogólnopolskiego tygodnika „Czas”.
Po wprowadzeniu stanu wojennego został pozbawiony prawa wykonywania zawodu dziennikarskiego, a tygodnik „Czas”, w którym pracował, zlikwidowano. W lutym 1983 roku znalazł zatrudnienie w miesięczniku regionalnym „Pomerania”. Współtworzył w Gdańsku wspierający kandydatów Solidarności „Tygodnik Wyborczy”, przekształcony następnie w „Tygodnik Gdański”. W 1991 roku został redaktorem naczelnym dziennika „Wieczór Wybrzeża”. W latach 2000–2001 i 2009–2011 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Pomeranii”. Był wykładowcą dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Fot. Piotr Chistowski
Najnowsze komentarze