Tylko w tym sezonie grzewczym straż pożarna w powiecie kartuskim odnotowała 55 pożarów, których przyczyną była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Głównie były to pożary sadzy w kominie. W 7 przypadkach skończyło się to dużymi stratami.
Pożar taki mimo ograniczonej powierzchni w początkowej fazie, niesie za sobą poważne zagrożenie. Pęknięcie i zniszczenie komina, rozprzestrzenienie się pożaru na cały budynek, a także zaczadzenie osób przebywających w obiekcie to skutki, których w wielu przypadkach można uniknąć poprzez dbałość o urządzenia grzewcze i przewody kominowe.
Zobacz też: Kartuscy policjanci zatrzymali nożownika
Obowiązek czyszczenia przewodów kominowych wynikają z przepisów prawa. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w § 34, ust. 1, pkt 2 , określa jasno, że zanieczyszczenia z przewodów dymowych należy usuwać co najmniej raz na 3 miesiące. Niestosowanie się do tych przepisów niesie za sobą również stosowne skutki prawne dla właściciela budynku, szczególnie w przypadku gdy dojdzie do pożaru.
Czyszczenie komina przez fachowca to stosunkowo niewielki koszt natomiast korzyść w postaci zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania urządzeń grzewczych jest bardzo wysoka i w sytuacjach gdzie może dojść do zagrożenia zdrowa i życia jest nieporównywalna. Mając odpowiednią wiedzę i środki techniczne czyszczenie komina można, także wykonać we własnym zakresie przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Niech statystyka pożarów związanych z niedbałością o bezpieczeństwo budynku a nawet członków rodziny, będzie motywacją do zachowania zasad bezpiecznego użytkowania pieców i kominów w naszych domach.
Najnowsze komentarze