Przy uroczystościach 3 maja w Kartuzach nie mogło zabraknąć harcerzy fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja w Kartuzach [ZDJĘCIA]

Tradycyjnie przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej odbyły się główne uroczystości gminno-powiatowe święta Konstytucji 3 maja w Kartuzach.

Przy uroczystościach 3 maja w Kartuzach nie mogło zabraknąć harcerzy fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem w kościele p.w. św. Kazimierza w Kartuzach. Później, zebrani w towarzystwie pocztów sztandarowych i strażackiej orkiestry przemaszerowali na plac przed pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polski. Tam odbyły się główne uroczystości 3 maja w Kartuzach. 

Zebranych powitał Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Po okolicznościowym wystąpieniu zaprosił Elżbietę Kowalewską – Prezeskę kartuskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, aby ta odczytała przetłumaczoną na język kaszubski preambułę Konstytucji RP. Następnie przyszedł czas na złożenie kwiatów pod pomnikiem. 

Reklamy

Prezeska ZK-P o/ Kartuzy Elżbieta Kowalewska podczas uroczystości 3 maja w Kartuzach odczytała preambułę Konstytucji RP przetłumaczoną na język kaszubski fot. Piotr Chistowski / zKaszub.info

Konstytucja RP także po kaszubsku

Tłumaczenie konstytucji powstało dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby”. Po raz pierwszy odczytana została podczas uroczystości ku pamięci kaszubskiego działacza Franciszka Kręckiego. Tłumaczenia podjęła się Danuta Pioch – regionalistka i wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Realizacja zadania była możliwa dzięki dotacji z Powiatu Kartuskiego. 

O inicjatywie tłumaczenia konstytucji, przy okazji uroczystości w Borzestowie, wypowiedział się Krzysztof Rek – przewodniczący Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby”.

„Konstytucja jest prawem, które chroni nas wszystkich – również mniejszości etniczne, czyli Kaszubów. Projekt ten ma bardzo silną wymowę symboliczną. Po pierwsze konstytucja w ten sposób staje się bardziej dostępna dla wszystkich. Przede wszystkim jest jednak podkreśleniem związku pomiędzy Kaszubami a Polską”

3 maja w Kartuzach – uroczystości i happening

Na zakończenie uroczystości przeniosły się na kartuski Rynek. Tam miał miejsce happening. Obecni mogli wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej OSP w Kartuzach oraz skorzystać z atrakcji i programu przygotowanego przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych pt. „Konstytucja 3 Maja”. Nie mogło zabraknąć wspólnej grochówki. 

Natomiast już o godz. 17:00 czeka nas koncert zespołu Cappella Gedanensis w kościele św. Kazimierza w Kartuzach pod dyrekcją Jacka Brzoznowskiego z udziałem Konstantego Andrzeja Kulki.

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*