Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, iż we wszystkich dziedzinach życia musimy się dostosować do panujących warunków. Jedną z dotkniętych grup są pedagodzy, którzy mimo trudności starają się kształcić i sprostać wyzwaniom. Konferencja „Zrozumieć autyzm – w drodze do samodzielności” zorganizowana w ramach powiatowych obchodów Światowego Dnia/Miesiąca Świadomości Autyzmu została więc przeprowadzona zdalnie.
Konferencja „Zrozumieć autyzm” skierowana do rodziców, nauczycieli, terapeutów oraz osób zainteresowanych tematyką autyzmu zorganizowana została przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żukowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Świat Autyzmu” z Kartuz po raz piąty. Tegoroczne spotkanie poświęcone zostało szeroko rozumianej tematyce wspierania samodzielności w zakresie samoobsługi, komunikacji, budowania prawidłowych relacji ze środowiskiem rówieśniczym oraz radzeniu sobie w sytuacjach życia codziennego osób ze spektrum.
-Spotkanie miało na celu podnoszenie wiedzy i świadomości osób skupionych wokół rozwoju, terapii i nauki dziecka z autyzmem, tak aby podejmowane działania, zarówno w środowisku domowym jak i szkolnym, czy terapeutycznym były ze sobą spójne i dawały dzieciom i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu jak największe szanse na samodzielność w życiu – mówi Barbara Bulczak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żukowie.
Podstawową zasadą skuteczności pracy, z jaką podczas konferencji zgodzili się wszyscy uczestnicy, jest współpraca różnych środowisk zogniskowanych na pracy z osobami ze spektrum oraz potrzeba prowadzenia kompleksowych i systematycznych działań, w tym terapeutycznych, opartych na sprawdzonych naukowo metodach terapii. Stały wzrost liczby osób, u których zdiagnozowano autyzm wymusza konieczność organizowania takich akcji edukacyjnych, które pozwalają na wzajemną wymianę doświadczeń i nabywanie wiedzy.
Prelegentami prezentującymi się podczas konferencji byli doświadczeni terapeuci, a tradycją wydarzenia stał się fakt, iż jedną z tych osób jest również rodzic dziecka z ASD, co stanowi ważny głos w podejmowanej tematyce. Wydarzenie zgromadziło ponad 100 uczestników, co świadczy o ważności poruszanej tematyki.
Przy okazji obchodów miesiąca świadomości autyzmu nie zapominajmy, że osoby ze spektrum żyją i funkcjonują razem z nami na co dzień, a naszym zadaniem jest coraz więcej widzieć o tym zaburzeniu aby skutecznie wspierać ich w napotykanych problemach i coraz lepszym funkcjonowaniu społecznym.
Najnowsze komentarze