Tydzień temu wypadła pierwsza rocznica śmierci Jerzego Walkusza – znanego i cenionego twórcy ludowego, działacza kaszubskiego i animatora kultury. Wspólnie powspominajmy jego życie i działalność w czasie weekendowej Walkuszowej Kuźni Pamieci!
Okazją do spotkania jest niedawna, pierwsza rocznica śmierci Jerzego Walkusza. W ten sposób organizatorzy pragną powspominać i przekazać pamięć o tym ważnym człowieku. Jednocześnie mają to być chwile dla lokalnej społeczności – by spotkać się przy kawie, porozmawiać i zintegrować się.
Walkuszowa Kuźnia Pamięci 2018
Walkuszowa Kuźnia Pamięci to dwudniowe wydarzenie, odbywające się w Hopowie, gdzie mieszkał Jerzy Walkusz. Tworzył on instrumenty ludowe i rekwizyty obrzędowe. Od wczesnej młodości przewodził grupom kolędniczym. Przez wiele lat kierował Regionalnym Zespołem Kaszubskim „Hopowianie”. Prowadził warsztaty i pokazy z rzeźby w drewnie i kowalstwa. Jest autorem płaskorzeźb: „Droga Krzyżowa” w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie i „Ukrzyżowanie” w sopockim ołtarzu wzniesionym podczas pielgrzymki papieża, w 1999 r. Przez ponad trzydzieści lat prowadził warsztaty etnograficzno-folklorystyczne na temat obrzędowości dorocznej w KUL w Wieżycy. Współpracował z GOK w Somoninie oraz z Oddziałem Gdańskim Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W zabytkowej chacie, wybudowanej przez swego dziada z serdecznością podejmował wszystkich gości zainteresowanych kaszubską kulturą.
Najnowsze komentarze