Już w sobotę swoją działalność zainicjuje Klub Filmowy w Kiełpinie. Projektowi przyświeca idea szerzenia wiedzy na temat prześladowań chrześcijan na przestrzeni wieków.
Pomysł na utworzenia klubu powstał w umysłach trzech osób niezależnie w Diakonii Kulturalnej Wspólnoty Przyjaciół Oblubieńca. Jednym z jego inicjatorów był Dariusz Celiński.
– Moją motywacją, planem na klub jest pokazanie ludziom z jakimi problemami spotykali się chrześcijanie na przestrzeni wieków. O prześladowaniu ich, o ich decyzjach, wyborach – wyjaśnia Celiński. – Moim marzeniem jest by pokazy filmów z nurtu chrześcijańskiego były oparte na prawdziwych wydarzeniach. By nie był to pusty pokaz, bezrefleksyjny.
Przed seansem nastąpi wprowadzenie do obrazu – przybliżenie widzom jego tematyki. Organizatorzy pragną przybliżyć motywy jakimi kierował się reżyser w wyborze problematyki.
Ideą projektu „Filmoteka św. Michała” jest pozostawienie widza z dylematem. Intencją pokazów jest skłonienie widzów do rozmów w zaciszu własnego domu poruszanych w nim kwestiach. „Cristiada” ma być też okazją do wzbudzenia dyskusji na temat słuszności walki zbrojnej chrześcijanina. Czy chrześcijanin może walczyć, zabijać? Jeśli tak – co może go do tego motywować?
Sam obraz w reżyserii Deana Wrighta opowiada o powstaniu katolickim przeciw prześladowaniom ze strony ówczesnych władz Meksyku. Zawierucha wojen światowych, które wstrząsnęły ludzkością, odrzuciła w kąt walki pomiędzy Cristeros a rządem. Był to do roku 2012 mało znany wątek współczesnej przemocy przeciw chrześcijanom.
Przed sobotnią projekcją zaplanowane jest wprowadzenie, które wygłosi Bartosz Rutkowski. To były żołnierz i założyciel fundacji „Orla Straż”. Na własne oczy obserwował brutalizm Państwa Islamskiego i jego działań przeciw ludności.
Wstęp na film „Cristiada” jest darmowy. Organizatorzy otrzymali zgodę od polskiego dystrybutora na jednorazowy, nieodpłatny, publiczny pokaz. Warunki projekcji dalszych filmów są w fazie omawiania z osobami, które posiadają do nich prawa. Jeśli spotkania Klubu cieszyć się będą popularnością, wszelkie koszty związane z wyświetleniem obrazów, zobowiązał się pokryć proboszcz parafii w Kiełpinie – ks. Arkadiusz Okroj. Sprawuje on również opiekę duszpasterską nad całym przedsięwzięciem.
Pokaz odbędzie się w sobotę, 24 lutego, o godzinie 19.00 w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła w Kiełpinie.
Najnowsze komentarze