W sierpniu ubiegłego roku oraz kwietniu tego roku, uczniowie z Sierakowic wzięli udział w praktykach zagranicznych. Podsumowania projektu dokonali na uroczystym apelu. Przy okazji oni oraz uczniowie innych szkół z powiatu wzięli udział w konkursie angielsko-ekonomicznym.
Praktyki zawodowe odbywane za granicą, które szkoły realizować mogą realizować, dzięki środkom z Unii Europejskiej są popularnym sposobem poprawy umiejętności językowych wśród uczniów. Możliwość nawiązania nowych znajomości, poznania innej kultury i tradycji, zapoznanie się z europejskim rynkiem pracy – wszystko to powduje, że coraz więcej młodych ludzi korzysta z programu Erasmus+ lub PO WER. Już od kilku lat zadania projektowe realizowane są również przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Sierakowicach.
Uczniowie z Sierakowic na rynku europejskim
Projekt „Kompetencje językowe kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy” został skierowany do 36 uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych, agrobiznesu oraz ekonomicznego. W ramach praktyk mieli oni okazję wyjechać na kilka tygodni do jednego z krajów europejskich, gdzie doskonalili swoje umiejętności. Uczniowie technikum żywienia oraz agrobiznesu spędzili kilka tygodni w Niemczech w sierpniu ubiegłego roku. Ich koledzy i koleżanki z klas ekonomicznych mieli ku temu okazję w kwietniu. Wszyscy oni mieszkali w miasteczku Schkeuditz, niedaleko Lipksa.
– Najważniejszą korzyścią płynącą z realizacji projektu jest certyfikat Europass – mówi Ewelina Telega, nauczyciel i jeden z członków zespołu zajmującego się projektem. – Ten międzynarodowy dokument zwiększa ich szanse na rynku pracy w Polsce i Europie. Dzięki temu już na starcie są wyżej oceniani, ponieważ mają doświadczenie w pracy za granicą.
Na wtorkowe podsumowanie projektu zostali zaproszeni uczniowie ze ZSP Somonino, ZST Kartuzy, ZSZiO Kartuzy, Szkoły Branżowej w Sierakowicach. Wzięli oni udział w konkursie ekonomiczno-językowym. W pierwszym etapie zmierzyli się quizem internetowym, następnie ich zadaniem było rozwiązanie rebusów. W dalszej części podsumowania wraz z dyrektorami swoich szkół oraz innymi zaproszonymi gośćmi, wysłuchali prelekcji dr Jarosława Ziętarskiego z Politechniki Gdańskiej, pt. „Krótka historia pieniądza”.
[Not a valid template]
Najnowsze komentarze