Szukał na OLX-ie części do auta. Padł ofiarą oszusta

Szukał na OLX-ie części do auta. Padł ofiarą oszusta

Kolejna osoba z pow. kartuskiego padła ofiarą oszustwa internetowego. Tym razem jest to 40-latek, który szukał części samochodowych na OLX-ie. W efekcie stracił z konta okrągłą sumę.

Jak podaje kartuska policja, wczoraj 40-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego chciał zakupić części samochodowe na portalu OLX. Po omówieniu szczegółów transakcji sprzedający przesłał link, który kierował na stronę banku.

Kupujący postępował zgodnie z instrukcją i zalogował się na stronę banku, która, jak się okazało, była fałszywa. Niestety, w tym momencie z jego konta zniknęły 4000 złotych, a kontakt ze sprzedającym się urwał.

Reklamy

Jak działa oszust?

-Wystawiasz przedmiot na portalu.

-Bardzo szybko znajduje się potencjalny kupiec, który zazwyczaj posługuje się komunikatorem WhatsApp i wypytuje nas o szczegóły dotyczące produktu.

-Zgłasza nam chęć zapłaty przez nową usługę lub proponuje zakup połączony z opcją przesyłki kurierskiej.

-Przesyła nam link prowadzący do fałszywej strony, która łudząco przypomina oryginalną stronę OLX, czy firmy kurierskiej.

-Link kieruje nas na przestępczą stronę. Znajduje się tutaj formularz, w który mamy wpisać dane karty bankowej lub zalogować się do naszego banku.

-Po podaniu powyższych danych nie dochodzi do sprzedaży i dodatkowo sprzedający traci swoje środki.

Jak uniknąć oszustwa?

-Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem (np. przez komunikator WhatsApp czy Messenger).

-Zapoznaj się z instrukcją płatności i regulaminem OLX czy innej strony/aplikacji na której wystawiasz rzeczy na sprzedaż.

-Czytaj SMS-y z banku.

-Zwróć uwagę na to co autoryzujesz.

-Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych

-Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

-Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

-Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Jeśli padniesz ofiarą oszustwa natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Należy zastrzec kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Następnie o sytuacji poinformuj policję.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie daj się oszukać! Pamiętaj! Weryfikuj otrzymywane wiadomości. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*