Sadzimy Las dla Niepodległej

„Sadzimy Las dla Niepodległej” – leśny orzeł „wylądował” w Leśnictwie Kłodno [ZDJĘCIA]

Około 2-3 tys. osób w tym harcerzy, leśników, myśliwych, strażaków oraz wielu innych zaangażowało się w sobotnią akcję odnowienia lasów, zniszczonych przez nawałnice. Za kilka lat nowo zasadzony drzewa z lotu ptaka mają tworzyć wizerunek orła.

Sadzimy Las dla Niepodległej
Sadzimy Las dla Niepodległej

Pierwsza akcja odnawiania lasów, które zostały zniszczone w czasie ubiegłorocznej nawałnicy odbyła się w kwietniu. Każdy z Nas może posadzić „Las Odrodzenia” cieszyła się dużym odzewem społecznym. Kolejna jej odsłona odbyła się w sobotę. Jednak tym razem na uczestników czekała dodatkowa atrakcja.

„Sadzimy Las dla Niepodległej” – leśny orzeł „wylądował”

Sobotnia akcja sadzenia drzew miała nie tylko na celu odnowienie zniszczonych lasów. Była to również okazja do uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na terenie Nadleśnictwa Lipusz, w Leśnictwie Kłodno nieopodal Sulęczyna, kilka tysięcy osób wzięło udział w stworzeniu żywego, leśnego orła – godła Polski. Wizerunek ten będzie miał szerokość ok. 310 m.

Reklamy

Sadzimy Las dla Niepodległej
Sadzimy Las dla Niepodległej

Miejsce tej akcji nie jest przypadkowe. Leśny orzeł ,,wyląduje” w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu. Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą, odrodzonego w 1918 roku, Państwa Polskiego. Ten żywy pomnik stanie się trwałym wspomnieniem tamtego czasu. A przez następne 100 lat ,,orzeł” przypominać będzie o historii, zarówno tego wyjątkowego dnia jak i historii Odrodzonej Ojczyzny.

Dendroglif powstanie w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę ,,orła” wypełni brzoza  w otoczeniu sosny. Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się ,,zazłoci”. Późną jesienią, przez całą zimę i  w okresie przedwiośnia barwy sylwetce ,,orła” będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu. Oczywiście wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka – gdy posadzone drzewka wyrosną i stworzą młodnik.

20102018_sadzenie (4)

Zdjęcie 21 z 23

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*