Nowa trasa kolejowa już czynna. Pierwszy rozkładowy pociąg przejechał bajpasem kartuskim

Nowa trasa kolejowa już czynna. Pierwszy rozkładowy pociąg przejechał bajpasem kartuskim

Bajpas ma łącznie około 18 km. Znajduje się na nim pięć przystanków. Kursują nim pociągi z Kartuz do Gdańska. Kluczowa dla transportu w obszarze metropolitalnym inwestycja kosztowała łącznie ponad 150 mln zł. Realizowała ją m. in. Pomorska Kolej Metropolitalna.

Pierwszy rozkładowy pociąg pasażerski trasą przez Żukowo Zachodnie i Gdańsk Kokoszki odjechał wczesnym rankiem 11 marca 2024 roku. Na jego pokładzie byli m. in. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Leszek Bonna, samorządowcy z powiatu kartuskiego oraz liczni pasażerowie. Przejazd okazał się strzałem w dziesiątkę. Pociąg przyjechał do Gdańska Wrzeszcza pełen. Warto dodać, że trasa ta, która pierwotnie miała być „objazdem” dla modernizowanej linii Gdynia – Kościerzyna, będzie obsługiwana na stałe.

Początkowo pociąg jedzie jak zwykle. Dopiero na posterunku Glincz „odbija” i przez efektowny most nad Radunią w Rutkach dociera do stacji Żukowo Zachodnie. Składy jadące bajpasem zatrzymują się m. in. w Żukowie Zachodnim, Otominie czy Starej Pile.

Reklamy

Aby połączyć stację Gdańsk Kokoszki z linią PKM konieczna była odbudowa około 1,5 km torów. Linia ta została zniszczona w 1945 roku. Za tą część inwestycji odpowiadała Pomorska Kolej Metropolitalna. To była nie tyle odbudowa, ale praktycznie budowa zupełnie nowej linii kolejowej. Prace trwały 2 lata. Koszt tej części inwestycji wynosił ponad 53 mln złotych, z czego prawie 32 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Prace na pozostałym ok. 16 kilometrowym odcinku od Kokoszek do Glincza prowadziły PKP PLK. Ten odcinek kosztował ok. 112 mln złotych. Tego samego dnia, w gminie Żukowo rozpoczęła kursowanie nowa linia autobusowa, która ułatwi dojazd do pociągów. Chodzi o linię Z14 łączącą Babi dół – Skrzeszewo – Przyjaźń i Niestępowo z dworcem Stara Piła. Jej rozkład jest ściśle dopasowany do pociągów. Warto dodać, że na linii obowiązują m. in. bilety miesięczne ważne „na cały obszar MZKZG”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*