Narodowe Czytanie 2018 Stężyca fot. E.Lejk/zKaszub.info

„Przedwiośnie” zabrzmiało także w stężyckiej Bibliotece Gminnej!

Zapoczątkowana w 2012 roku akcja Narodowego Czytania cieszy się coraz większą popularnością. Kolejnym zakątkiem naszego powiatu, gdzie odbyło się wspólne czytanie tegorocznej lektury – „Przedwiośnia” S. Żeromskiego – była Stężyca.

Narodowe Czytanie 2018 Stężyca fot. E.Lejk/zKaszub.info
Narodowe Czytanie 2018 Stężyca fot. E.Lejk/zKaszub.info

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku. Jej celem jest propagowanie znajomości literatury narodowej. Tegoroczną lekturą jest „Przedwiośnie” autorstwa Stefana Żeromskiego. Pierwsze wspólne czytanie w naszym powiecie odbyło się w budynku dworca integracyjnego w Kartuzach. Kolejne odbyło się w Stężycy.

„Przedwiośnie” Żeromskiego także w Stężycy

Dotychczasowymi lekturami w ramach Narodowego Czytania był: „Pana Tadeusza” Adama Mieckiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza , „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Sienkiewicza oraz „Wesele” Stefana Wyspiańskiego. Tegoroczną akcja wspólnego czytania wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Reklamy

– W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale też brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. Wrażliwość artystyczna i czuły „słuch społeczny” pozwoliły pisarzowi nie tylko docenić przełomowe dokonania i osiągnięcia, ale też bezbłędnie rozpoznać zagrożenia oraz przewidzieć ich przyszłe skutki. Wszystko to, co kłębiło się wówczas w duszach Polaków, odnajdujemy w tej książce – testamencie, apologii i przestrodze, którą u schyłku swego życia Żeromski pozostawił II Rzeczypospolitej – pisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników akcji.

Siódma już edycja Narodowego Czytania w Stężycy odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej. Do wspólnej lektury zaproszono m.in. sekretarz Ewę Borzestowską, Alicję Sadowską – kierownik GOPSu czy Irenę Ziomkowską. Na spotkanie przybyli również uczniowie jednej z klas z stężyckiej placówki.

07092018_narodowe_czytanie_stezyca (22)

Zdjęcie 21 z 21


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*