W piątek rozpoczynamy 24. edycję festiwalu „Jazz w Lesie”! 26 i 27 lipca w Leśnym Dworze w Sulęczynie wystąpią wyjątkowi artyści muzyki jazzowej.
Jazz w Lesie to impreza o niesamowitym klimacie pochodzącym z malowniczej scenografii i zaangażowania organizatorów. Wydarzenie odbędzie się w Leśnym Dworze w Sulęczynie. Miejsce z bardzo dobrą akustyką, z coraz dłuższą i bogatszą historią. Impreza rozpocznie się w piątek 26 lipca o godzinie 20:15. Na scenie w ciągu dwóch dni zagoszczą wyjątkowi artyści muzyki jazzowej.
Jazz w Lesie 2019 – Piątek
Tegoroczne wydarzenie muzyki jazzowej rozpocznie Cezary Paciorek – Kaszëbë.
Repertuar składa się ze znanych kaszubskich melodii, a wśród nich są: „Kaszebskie jeziora”, „Moje strony” i „Wele wetka”. Będzie to koncert premierowy płyty „Kaszëbë according to Cezary Paciorek”. W składzie zespołu będzie Paulina Grochowska (śpiew), Maciek Sikała (saksofon), Cezary Paciorek (akordeon), Piotr Lemańczyk (kontrabas) oraz Adam Golicki (perkusja).
Następnie wystąpi „AMC Trio & Unit” ze Słowacji.
Zespół wykonuje wybitne połączenie jazzu, rocka i muzyki słowackiej. AMC trio to formacja z Presova na Słowacji, która dzięki kilku udanym trasom po Europie Środkowej wyrobiła sobie markę wśród fanów jazzu. Działający bez lidera zespół trzech równorzędnych muzyków tworzą: pianista Peter Adamkovic, kontrabasista Martin Martincak i perkusista Stano Cvanciger. Podczas koncertu w Sulęczynie wspomogą ich Peter Kocis (klawisze), Samuel Marincak (gitara) i Miroslav Szirmai (instr. perkusyjne) jako Unit.
Pod koniec pierwszego dnia koncert będzie miał Piotr Wojtasik Quintet.
Muzycy prezentują jazz nowoczesny, momentami free jazz. Wszystkie utwory stanowią starannie dobrane autorskie kompozycje Piotra Wojtasika, które tworzą wyważone połączenie mainstreamu z elementami muzyki słowiańskiej. W składzie zespołu są: Piotr Wojtasik (trąbka), Viktor Tóth (saksofon), Michał Tokaj (piano), Michał Barański (bass), Michał Miśkiewicz (perkusja). Najlepszy polski trębacz przedstawi materiał z najnowszej płyty. Kompozycje zostały napisane specjalnie z myślą o trasie koncertowej z legendą światowego jazzu – Bobby’m Few. Nagranie zrealizowano w Les Studios de Meudon we Francji.
Jazz w Lesie 2019 – Sobota
Drugi dzień imprezy rozpocznie Wojciech Lichtański (Questions).
W składzie zespołu: Wojciech Lichtański (saksofon altowy i sopranowy), Mateusz Pałka (fortepian i akordeon), Jakub Dworak (kontrabas) oraz Patryk Dobosz (perkusja). Wojciech Lichtański jest saksofonistą altowym, który ma na swoim koncie między innymi Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową, które zdobył z Vehemence Quartet na 51. edycji Jazzu nad Odrą w 2015 roku. Ma także wywalczone ze swoim pierwszym kwartetem Lichtański Sound Lab Grand Prix i nagrodę Aniołka Jazzowego na 15. Lotos Jazz Festiwal Bielska Zadymka Jazzowa w 2013 roku.
Muzyka, którą zaprezentują podczas XXIV Festiwalu „Jazz w Lesie”, zawarta na krążku „Iga” jest – według jej twórcy Wojciecha Lichtańskiego – zbiorem pytań, które zadawał sobie podczas komponowania. „Te utwory to odzwierciedlenie ważnych dla mnie momentów, które miały miejsce w ciągu ostatnich trzech lat” – wyjaśnia. Zespół wraz z Wojciechem Lichtańskim to coś więcej niż tylko kolejny kwartet świetnych instrumentalistów. Questions to zespół z krwi i kości, którego charakter nie pozostawia wątpliwości, że krążek „Iga” zagości w odtwarzaczach znacznie dłużej niż przeciętny krążek ze współczesnym jazzem.
CZYTAJ TEŻ: XXIII Jazz w lesie w blasku zaćmionego księżyca [ZDJĘCIA]
Po nich wystąpi Adam Wendt & Friends.
W składzie zespołu: Adam Wendt (saksofon), Artur Lesicki (gitara), Wojciech Niedziela (fortepian), Zbigniew Wrombel (kontrabas) oraz Marcin Jahr (perkusja). Grupa wykonująca, jak sami tworzący ten zespół muzycy nazywają: akustyczny „Rhythm & Jazz”. Niespotykana nazwa tego stylu i sposób grania odzwierciedlają dokładnie to co można usłyszeć w tej muzyce, czyli funkowo-twistowy mainstream z dużymi wpływami Jamesa Browna, J.C.Adderleya, Stanleya Turrentine’a. Zespół prezentuje akustyczny nurt muzyki jazzowej z mocno zaznaczonymi korzeniami bluesowymi i rhythm&bluesowymi. Pełen słowiańskiej energii i żywiołowej ekspresji repertuar grupy, entuzjastycznie odbierany przez słuchaczy podczas koncertów, to program autorski , czyli kompozycje lidera formacji. Skład zespołu to muzycy ze ścisłej czołówki polskiej sceny jazzowej.
Na zakończenie wydarzenia na scenie zagości Krzesimir Dębski i MAP – Grooveoberek.
W składzie zespołu: Krzesimier Dębski (skrzypce), Marcin Wądołowski (gitara), Piotr Lemańczyk (bass), Adam Czerwiński (perkusja). Koncert znanych przebojów Krzesimira Dębskiego składał się będzie z piosenek, które pisał w przeszłości do filmów, seriali telewizyjnych i na festiwale. Znajdą również swoje miejsce tematy jazzowe które Dębski komponował dla grupy String Connection. Podczas koncertu muzycy zagrają część materiału z płyty pt. „Grooveoberek”. Gościem specjalnym będzie Zbigniew Namysłowski.
Początki festiwalu w Sulęczynie
Pierwszy festiwal miał miejsce w 1996 roku i w całości był imprezą kameralną odbywającą się w sali restauracyjnej ośrodka. Twórcami i organizatorami jest dwóch „zakręconych” mieszkańców Sulęczyna: perkusista jazzowy Adam Czerwiński i Jacek Leszewski. W 1997 roku wspomniani panowie „wyprowadzili” festiwal do otaczającego ośrodek parku i tak jest do dziś. W roku 2014 odbył się on już po raz dziewiętnasty. Do tej pory na scenie zagrali już prawie wszyscy najwybitniejsi polscy muzycy jazzowi i wiele gwiazd z całego świata w tym także ze Stanów Zjednoczonych.
Stałym gościem festiwalu od pierwszej jego edycji był zmarły w 2013 roku Jarek Śmietana, którego niewidoczny z zewnątrz udział w tworzeniu imprezy pozwalał obdarzyć go mianem „festiwalowego guru”. Jego pomysły i artystyczne projekty były zawsze największymi, festiwalowymi wydarzeniami. Poza nim w Sulęczynie wystąpili już (niektórzy dwu lub trzykrotnie): Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Grzegorz Nagórski, Zbigniew Wegehaupt, Piotr Wojtasik, Piotr Baron i wielu innych znakomitych muzyków.
Jazz pełen legendarnych artystów
Wydarzeniami jak do tej pory chyba największymi był występ w 1998 roku Arta Farmera, genialnego trębacza, jednej z ostatnich legend jazzu. Jak się później okazało, koncert w Sulęczynie był dla niego ostatnim na polskiej ziemi. Artysta zmarł jesienią 1999 roku w Nowym Jorku. W roku 2004 odbył się też koncert Nigela Kennedy-ego, jednego z największych wirtuozów skrzypiec obdarzonego niezwykłym talentem i otwartością w kontaktach ze słuchaczami. Poza tym zza oceanu przybywali do Sulęczyna tacy artyści jak Bennie Maupin, Harvie Schwarz, Lee Konitz, Garry Bartz, Karen Edwards, Garrison Fewell, Kent Sangster. Gośćmi festiwalu było wielu znakomitych muzyków europejskich takich jak: Austriak Bumi Fian, Francuzi Pascal Byvalski, Jean Christoph Tant czy mieszkający w UK pochodzący z Izraela muzycy Asaf Sirkiz i Yaron Stavi.
Miłość do muzyki łączy…
Szczególną tradycją festiwali Jazz w Lesie są nocne jam session’s w sali restauracyjnej ośrodka, które, bywa, że kończą się wspólnym śniadaniem. Te improwizowane z zasady grania niejednokrotnie przekształcają się we wspaniałe koncerty w niepowtarzalnych składach.
Niezwykła jest także festiwalowa publiczność. W większości są to ludzie, którzy Sulęczyno wybrali sobie jako miejsce wakacyjnego wypoczynku. Sporą część stanowią także fani jazzu, którzy specjalnie na „Jazz w Lesie” przybywają z najdalszych zakątków Polski. Można też spotkać na widowni polityków czy aktorów, którzy też pojawiają się na tej imprezie. To wszystko sprawia, że „Jazz w Lesie” jest wydarzeniem bez precedensu i jak na razie niepowtarzalnym w skali chyba nie tylko polskiej ale także europejskiej czy wręcz światowej.
Jazz w Lesie Perłą Kaszub
Kapituła Nagrody Starosty Kartuskiego już w pierwszej jej edycji w 2002 roku wyróżniła organizatorów festiwalu „Jazz w lesie” zaszczytnym tytułem „Perła Kaszub” w kategorii „Najważniejsze wydarzenie kulturalne roku”. Po 12 latach, w lutym 2014 roku ci sami organizatorzy otrzymali najwyższy stopień tego wyróżnienia „Superperła Kaszub” za „wieloletnią realizację atrakcyjnego wydarzenia kulturalnego promującego region w kraju i za granicą”.
Pobyt w Sulęczynie i zakup biletów
Sprzedaż biletów będzie w dniu koncertów od godziny 17 w kasie przed wejściem na teren ośrodka „Leśny Dwór”. Rezerwacja biletów drogą mailową: bilety_jazzwlesie@wp.pl .
Bilety:
Piątek – 75 pln
Sobota – 90 pln
Karnet na dwa dni – 140 pln
Dzieci do lat 13 wstęp wolny. Dzieci i młodzież do lat 18 wstęp tylko pod opieką osób dorosłych.
Pobyt w Sulęczynie w dniach festiwalu możliwy jest w licznych kwaterach prywatnych, agroturystycznych, campingach, polach namiotowych i okolicznych ośrodkach. Wykaz pozostałych miejsc, choć niekompletny, znajduje się na oficjalnej stronie gminy http://www.suleczyno.pl
Najnowsze komentarze