Gmina Somonino informuje, iż w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 realizuje projekt: „Zero waste – odkryj złoto w ogrodzie i domu”.
„Zero Waste” zakłada minimalizację odpadów poprzez świadome wybory konsumenckie i praktyki codzienne. Coraz więcej osób decyduje się na wdrażanie zasad zero waste w różnych aspektach swojego życia, w tym również w ogrodnictwie i gospodarstwie domowym. Ogród, jako przestrzeń bliska naturze, jest idealnym miejscem do wprowadzenia zrównoważonych praktyk takich jak: oszczędzanie wody, kompostowanie, ograniczenie użycia plastików czy własna uprawa warzyw i owoców.
Kluczowe są wybory dokonywane przez nas każdego dnia w naszym gospodarstwie domowym. Zacząć można od takich praktyk zero waste, jak unikanie jednorazowych produktów i korzystania z wielorazowych opakowań, jak słoiki czy torby na zakupy. Kompostowanie resztek organicznych pozwala zmniejszyć ilość odpadów, jednocześnie wzbogacając glebę.
Stawiając na naprawę i przerabianie starych przedmiotów, zamiast kupować nowe, minimalizujesz konsumpcję i marnotrawstwo. Ponadto istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zużycia środków chemicznych i detergentów, które zatruwają środowisko, poprzez zastąpienie je sodą oczyszczoną, mydłem potasowym itp.
Właśnie takie tematy poruszano podczas weekendu zero waste w gminie Somonino. 9 i 10 sierpnia 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie odbyły się dwa warsztaty i wykład. Podczas piątkowych (9 sierpnia) warsztatów „Zero Waste w domu” uczestnicy robili mydełko potasowe z oleju po frytkach i wykonali uniwersalną pastę do czyszczenia łazienki. Wszystko to z domowych odpadów i sody oczyszczonej!
W sobotę (10 sierpnia) głównym tematem był kompost, czyli coś dla ogrodników i nie tylko! Rano odbył się wykład „Kompost złoto ogrodników”, a potem warsztaty „Zero Waste w ogrodzie”. Uczestnicy otrzymali w pigułce wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. Na warsztatach uczestnicy wykonali naturalne gnojówki oraz oprysk na mszyce.
Dodatkowo wśród uczestników wykładu rozlosowano kompostowniki, aby mogli wdrożyć dobre nawyki w życie codzienne. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie gospodarowania odpadami w domu i ogrodzie wśród mieszkańców województwa pomorskiego. Dzięki działaniu zwiększy się społeczna odpowiedzialność ekologiczna, a uczestnicy poznają praktyczne rozwiązania zero waste, które będą mogli wdrożyć w życie codzienne.
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Odwiedź portal KSOW.
Najnowsze komentarze