Festiwal Nalewki Kaszubskiej 2019 za nami! [ZDJĘCIA]

Festiwal Nalewki Kaszubskiej 2019 za nami! [ZDJĘCIA]

Za nami kolejny Festiwal Nalewki Kaszubskiej! W tym roku wraz z etno – prezentacjami, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

[Not a valid template]

W ramach tego wydarzenia, 13 lipca wszyscy chętni mieli możliwość zaprezentowania swoich nalewek wykonywanych zgodnie z kaszubską tradycją. Mogli też wziąć udział w konkursie na najlepszą z nich. W tym roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach: najwykwintniejsza nalewka i najładniej zaprezentowana. Stąd jury przyznawało odrębne nagrody, biorąc pod uwagę sposób zaprezentowania trunku, jego klarowność, zapach i smak. Na Festiwal przybyło wielu znamienitych gości, w tym radni Sejmiku Województwa Pomorskiego: Danuta Rek, Piotr Karczewski oraz Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Byli także radni Powiatu Kartuskiego: Andrzej Bystroń, Andrzej Leyk, prezes gdyńskiego oddziału ZKP Andrzej Busler wraz z małżonką, a także prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Alicja Serkowska.

Nalewki oceniało jury w składzie: Czesław Maszczyk, mistrz nalewkarski, wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów nalewek, Bolesława Ciachowska i Edyta Słomczyńska. Ich największe uznanie, czyli Grand Prix zdobyła nalewka ziołowa Doroty Wolskiej.

Reklamy

I miejsce – Ewa Kreft za nalewkę pomarańczową
II miejsce – Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka
III miejsce – Wojciech Myślisz za nalewkę owocową
Wyróżnienia: Janina Sikora za nalewkę z pestek jabłek, Marzena Korzeniewska za nalewkę z pestek dyni

Najlepsze opakowanie i prezentacja nalewki:
Grand Prix – Janina Sikora za nalewkę Pestkówkę
I miejsce – Ewa Kreft z nalewkę pomarańczową
II miejsce – Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka
III miejsce – Teresa Pytka za nalewkę „Słodka Aroniówka”
Wyróżnienia: Elżbieta Zielińska za likier jajeczny

W trakcie festiwalu można było degustować wszystkie nalewki, które wzięły udział w konkursie a także tradycyjnie, pozakonkursową kartuzjankę sprezentowaną przez Dariusza Wolskiego.

Na festiwalu przygotowano również inne atrakcje. W ogrodzie muzeum swoje stoiska prezentowali twórcy ludowi, tacy jak Jan i Mirosława Kazana, Teresa Pytka, Irena Brzeska, Zbigniew Wolak oraz członkinie Gospodyń Kół Wiejskich, które przygotowały na tą okazję liczne wyroby: ciasta, miody, lecznicze nalewki i wiele innych. Dla najmłodszych i nie tylko, przygotowano wiele zajęć, zabaw i warsztatów. Uczestnicy festiwalu z Bożeną Kupper- Krzyżanowską malowali wzory kaszubskie na ozdobnych butelkach, z artystką Anną Skuczyńską filcowali na mokro, zaś z Kamilą Szelągowicz, szczególnie seniorzy, projektowali woreczki na zioła. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia z Jolantą Wolską-Mielewczyk, pod której okiem można było spróbować swoich sił na kole garncarskim. Muzycznie czas umilał gościom Mateusz Pawelczyk i Kapela Kazika.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*