Za nami Dzień Jedności Kaszubów 2019 fot. P.CH. / zKaszub.info

Wielkie kaszubskie święto w Żukowie! Dzéń Jednotë Kaszëbów 2019 [ZDJĘCIA]

Za nami Dzień Jedności Kaszubów 2019 w Żukowie! Wydarzenie przyciągnęło do Żukowa Kaszubów z różnych stron regionu. Nie udało się pobić rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie, jednak kolejna próba już w przyszłym roku. Tym razem w Pucku!

Za nami Dzień Jedności Kaszubów 2019 fot. P.CH. / zKaszub.info
Za nami Dzień Jedności Kaszubów 2019 fot. P.CH. / zKaszub.info

XVI Dzień Jedności Kaszubów 2019 – Żukowo

W tym roku do Żukowa zjechali Kaszubi z różnych stron kraju. Dzień Jedności Kaszubów 2019 zgromadził na hali sportowo-widowiskowej w Żukowie tłumy gości. 

Obchody Dnia Jedności Kaszubów rozpoczęły się Mszą Świętą w w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem Biskup Pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniewa Zielińskiego. Stamtąd kaszubski korowód z wieloma pocztami sztandarowymi wyruszył do hali przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żukowie. 

Reklamy

Na hali pojawili się akordeoniści, parlamentarzyści, samorządowcy, księża, a także mieszkańcy Żukowa, okolic i wiele osób z Kaszubami w sercach. Po przybyciu korowodu, otwarcia wydarzenia dokonali: Jarosław Sellin – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Bogdan Łapa – Starosta Powiatu Kartuskiego, Wojciech Kankowski – Burmistrz Gminy Żukowo, Łukasz Grzędzicki – Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Józef Belgrau – Prezes żukowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Następnie piękno kaszubskiej kultury zaprezentował Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Aleksandra Tomaczkowskiego „Bazuny”, który już od 48 lat godnie reprezentuje gminę Żukowo i pielęgnuje tradycje i kulturę kaszubską. 

CZYTAJ TEŻ: Dzień Jedności Kaszubów w Chmielnie: tym razem bez rekordu [ZDJĘCIA]

Dzien Jednosci Kaszubow 2019 - DJK Zukowo - fot. zKaszub.info - IMG_0507

Zdjęcie 74 z 77

Nie pobito rekordu, ale nie o to w tym chodzi…

Podczas Dnia Jedności Kaszubów tradycyjnie dokonano próby pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Nad grą oraz jakością wykonania czuwał znany akordeonista, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie oraz współtwórca Muzeum Akordeonu w Kościerzynie – Paweł Nowak. 

Niestety nie udało się pobić rekordu. W Żukowie zagrało 327 akordeonistów, natomiast rekord wynosi 371 i został ustanowiony w Bojanie podczas Dnia Jedności Kaszubów w 2016 roku. Jak jednak wielokrotnie podkreślał Paweł Nowak, to nie pobicie rekordu jest tutaj najważniejsze. 

OGLĄDAJ TEŻ: Eugeniusz Pryczkowski o filmie „Kamerdyner” – „Na dywaniku” [13.09.2018]

Od 6 miesięcy do 85 lat! Pasja do akordeonu nie zna wieku

Próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie przyciąga ludzi w różnym wieku i z wielu stron Kaszub. Jak zawsze podczas tego wydarzenia, nagrodzono najstarszego i najmłodszego uczestnika tej próby. 

W tym roku najmłodszą uczestniczką była 6-miesięczna Zuzanna Jaworska oraz 85-letni Brunon Szpica. Jednym z warunków uczestniczenia w biciu rekordu było posiadanie własnego akordeonu. 6-miesięczna Zuzia też taki posiadała, a włodarz Żukowa Wojciech Kankowski sprawdził na scenie, jak na nim grać. 

Najmłodszy i najstarszy akordeonu otrzymali gratulacje, a także specjalnie przygotowane dyplomy oraz prezenty. 

Dzień Jedności Kaszubów 2019 – wydarzenia towarzyszące

Wydarzenia nie odbywały się jednak jedynie na Hali Sportowo-Widowiskowej w Żukowie. W Szkole Podstawowej nr 1 w Żukowie rozgrywany był turniej gry w „Baśkę”. Natomiast na hali plenerowej przy Orliku, goście mogli wysłuchać lokalnych artystów i zaspokoić głód. Wystąpili m.in. teatr dziecięcy Jantark, zespół Spiéwné kwiôtczi z Banina, zespół Niezabótczi z Żukowa, chór Strzelenka z Tuchomia, zespół Kaszubki z Chwaszczyna oraz Damroka Kwidzińska. 

Goście mogli także zwiedzić kościół p.w. WNMP w Żukowie wraz z przewodnikiem, a na Małej Scenie obejrzeć „Przygody Remusa”.

Dzień Jedności Kaszubów 2019 w Żukowie poprowadził Robert Groth.

 

Dzéń Jednotë Kaszëbów 2020 w Pucku!

Na zakończenie tegorocznych obchodów Dnia Jedności Kaszubów głos zabrał Łukasz Grzędzicki, Wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Podziękował i pogratulował organizatorom, osobom zaangażowanym w to wydarzenia, a także uczestniczącym w próbie pobicia rekordu, akordeonistom. Poinformował również obecnych o gospodarzach Dnia Jedności Kaszubów w 2020 roku. W przyszłym roku Kaszubi zjawią się w Pucku. 

Pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach

19 marca 1238 roku papież Grzegorz IX (Ugolino di Conti di Segni) wydał bullę w której to określił księcia szczecińskiego Bogusława I „księciem Kaszub” (clare morie… duce Cassubie). Potwierdził tam też dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.

Grzegorz, biskup, sługa sług Bożych. Umiłowanym synom, bliźnim i braciom Szpitala Jerozolimskiego na Morawach, pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo. Jest rzeczą godną, abyśmy łatwo wyrażali zgodę na słuszne prośby ubiegających się i abyśmy wypełniali śluby, które poprzez kroczenie rozumną drogą pozwalają osiągnąć cele. Dlatego umiłowani w Panu synowie, wobec waszych słusznych żądań, zbiegających się z miłym przyzwoleniem, abym w Starogrodzie (Starogard Szczeciński nad Iną – przyp. red.) wraz z właściwymi przyległościami, właśnie wam przez Bogusława sławnej pamięci, władcę Kaszub, i przez Bogusława – jego syna – oraz prze ich następców dany, dalej należał do was. Poprzez pobożną i troskliwą wolność zezwalam. Tak jak słusznie i spokojnie dom posiadacie, tak poprzez pisma przygotowane na tę sprawę domagacie się, żeby pełniej łączyły się. Wam i za waszym pośrednictwem Szpitalowi waszemu przez powagę apostolską zapewniamy i potwierdzamy to poprzez pieczęć obecnego pisma. Żadnemu więc z tych wszystkich ludzi nie godzi się złamać tej strony naszego zapewnienia ani występować przeciwko temu z nierozważną zuchwałością. Jeśli ktoś zaś podjąłby się takiego zamierzenia, niech dowie się, że ściągnie na siebie niełaskę wszechmogącego Boga i błogosławionych jego apostołów Piotra i Pawła. 

Datowane na Lateranie, dnia 19 miesiąca marca, w jedenastym roku naszego pontyfikatu.

Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Dokument ten uznawany jest za pierwszą historyczną wzmiankę o Kaszubach. Dzisiaj, dla uczczenia tego wydarzenia, organizowany jest Dzień Jedności Kaszubów. W tym roku w Żukowie. Natomiast w 2020 roku odbędzie się w Pucku. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*