Lady Pank, Maciej Maleńczuk, Strachy na Lachy i zespół Żuki – to oni zagrają podczas tegorocznych Dni Powiatu Kartuskiego. Już 13 i 14 lipca na Rynku w Kartuzach!
Już 13 i 14 lipca odbędą się Dni Powiatu Kartuskiego. W tym roku w nieco zmienionej formule i w innym miejscu. Wydarzenie odbędzie się bowiem na Rynku w Kartuzach. Czekają nas, jak co roku, koncerty, stoiska lokalnych twórców oraz inne przygotowane dla gości atrakcje. Gwiazdami tegorocznych Dni Powiatu są: zespół Żuki, Maciej Maleńczuk, Strachy na Lachy i Lady Pank.
Zmiana organizacji ruchu
Na terenie centrum miasta od 12 lipca (od godz. 1:00) do 15 lipca (do godz. 12.00) wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu, obejmujące wyłączenie z ruchu ulicy Kościuszki od skrzyżowania z ulicą Kolejową do ulicy Rynek.
Zachowany zostanie ruch jednokierunkowy ulicą Kościuszki (krótka) przez ulicę Rynek w kierunku ulicy Dworcowej.
Nagroda „Perła Kaszub” na Dniach Powiatu Kartuskiego
Podczas tegorocznego wydarzenia wręczone zostaną Nagrody Starosty Kartuskiego „Perła Kaszub”. Dotychczas nagrody wręczane były na uroczystej gali na sali widowiskowej Kartuskiego Centrum Kultury na początku roku. W tym roku, wszyscy mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w tym wydarzenia.
- Działalność społeczna i charytatywna,
- Przedsiębiorczość,
- Kultura,
- Sport,
- Turystyka,
- Nagroda Specjalna.
OGLĄDAJ TEŻ: Piotr Fikus, Wicestarosta Powiatu Kartuskiego – „Na dywaniku” [20.03.2019]
Przypomnijmy, że za 2017 rok przyznano 4 wyróżnienia, 10 Pereł Kaszub, 3 SuperPerły Kaszub i 1 Nagrodę Specjalną. Łącznie, przyznano już 169 wyróżnień, 151 Pereł, 33 SuperPerły oraz 36 nagród specjalnych.
LISTA NAGRODZONYCH ZA 2017 ROK:
Listy gratulacyjne:
- Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Kartuzy im. Dra Aleksandra Majkowskiego,
- Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach,
- Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie.
Wyróżnienia:
- Katarzyna Bellingham ze Zgorzałego,
- MEBS Sp. z o.o. Sp. k. w Sierakowicach,
- Gościniec „Malinówka” w Krzesznej,
- Kaszubski Sekret Zdrowia i Urody w Gołubiu.
Perły Kaszub:
- FKP Sp. z o.o. w Pomieczynie,
- „Polkar” Sp. z o.o. w Żukowie,
- Zakład Produkcji Kostki Brukowej KOSTBET Sp. z o.o. w Miszewku,
- Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz,
- Restauracja Modra Sobótka z Ręboszewa,
- Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sierakowicach,
- Wanda Lew-Kiedrowska ze Stężycy,
- Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach,
- Dh Robert Roda, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie.,
- Dh Kamil Sylka, Ochotnicza Straż Pożarna w Sulęczynie.
SuperPerły Kaszub:
- WIBO Sp. z o.o. Sp. k. w Kartuzach,
- Gospodarstwo Agroturystyczne „U Chłopa” w Chmielnie,
- Ubojnia Drobiu „GOSZ” w Sierakowicach.
NAGRODA SPECJALNA Starosty Kartuskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Kartuskiego:
- Ks. Wacław Mielewczyk –proboszcz parafii Św. Andrzeja Apostoła w Przodkowie.
CZYTAJ TEŻ: Przyznano Perły Kaszub za rok 2017!
Dni Powiatu Kartuskiego 2019 – Sobota – Żuki i Maciej Maleńczuk
- Żuki – rockowy zespół, działający już od lat osiemdziesiątych. Nazwa zaczerpnięta została od legendarnego zespołu The Beatles i też analogicznie możemy spodziewać się wielu coverów piosenek autorstwa legend z Liverpoolu. Wykonują również utwory Led Zeppelin, Free, Krzysztofa Klenczona, a własne, autorskie. Zespół Żuki występuje w składzie: Piotr Andrzejewski (gitara, wokal), Adam Staniszewski (gitara, wokal), Marek Posieczek (gitara basowa, wokal), Jerzy Bołka (perkusja).
- Maciej Maleńczuk – popularny oraz kontrowersyjny polski wokalistka, gitarzysta i poeta, określany „bardem Krakowa”. W 1986 trafił do zespołu Püdelsi. Wokalistą i frontmanem zespołu był z przerwami w latach 1986–2005. Wielu z nas z pewnością zna takie utwory, jak „Wolność słowa”, czy „Uważaj na niego”. W 1993 założył zespół Homo Twist. W 2000 roku zespół zagrał pożegnalną trasę koncertową, jednak w 2004 roku Maleńczuk zreaktywował Homo Twist. 1 kwietnia 2009 roku poinformowano o zawieszeniu działalności zespołu. Maciej Maleńczuk przez lata prowadził także karierę solową. Jego pierwsza płyta solo ukazała się w 1998 roku – „Pan Maleńczuk”. W 2007 roku wziął udział w trzech dużych, muzycznych projektach – „Yugopolis”, „Koledzy” oraz „Psychodancing”.
Dni Powiatu Kartuskiego 2019 – Niedziela – Strachy na Lachy i Lady Pank
- Strachy na Lachy – utworzony w 2002 roku przez Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego oraz Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza. Na początku nazywał się Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze, aby następnie zmienić nazwę na Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy na Lachy i ostatecznie na Strachy na Lachy. 29 września 2017 roku ukazał się szósty studyjny album zespołu „Przechodzień o wschodzie”. Znani z takich utworów, jak m.in. „Żyję w kraju…”, „Dzień dobry, kocham cię”, „Twoje oczy lubią mnie”, czy „Moralne salto”. Strachy na Lachy występują w składzie: Krzysztof „Grabaż” Grabowski (wokal, gitara), Andrzej „Kozak” Kozakiewicz (gitara), Rafał „Kuzyn” Piotrowiak (perkusja), Longin „Lo” Bartkowiak (gitara basowa), Mariusz „Maniek” Nalepa (konga, gitara, harmonijka ustna, wokal) oraz Łukasz Sokołowski (klawisze).
- Lady Pank – legendarny polski zespół rockowy. Mają na koncie ponad 20 płyt i wiele niezapomnianych przebojów, takich jak: „Mniej niż zero”, „Tańcz, głupia tańcz”, „Kryzysowa narzeczona”, „Fabryka małp”, „Sztuka latania”, „Marchewkowe pole”, „Zostawcie titanica”, „Zawsze tam gdzie ty”, „Na co komuś dziś”, „7-me niebo nienawiści”, „Wenus, Mars”, czy „Mój świat bez Ciebie”. W 2016 roku zespół świętował 35-lecie. 21 marca 2019 Jan Borysewicz zapowiedział nową płytę studyjną Lady Pank. Występują w składzie: Jan Borysewicz (gitara solowa, wokal), Janusz Panasewicz (wokal), Kuba Jabłoński (perkusja) oraz Krzysztof Kieliszkiewicz (gitara basowa).
Festiwal Nalewki Kaszubskiej 2019
W ramach Dni Powiatu Kartuskiego 2019 odbędzie się także Festiwal Nalewki Kaszubskiej. Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach zaprasza na wydarzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.
Odbędzie się m.in. konkurs nalewkowy. Kaszubskie nalewki oceniane będą w dwóch kategoriach: najbardziej wykwintną nalewkę kaszubską oraz opakowanie nalewki i sposób jej prezentacji. Festiwal jest ograniczony do Regionu Kaszub oraz nalewek stworzonych poza tym regionem, ale o udokumentowanej recepturze kaszubskiej. Po wypełnieniu i podpisaniu karty „Zgłoszenie nalewki” uzyskuje się status Uczestnika Festiwalu. Karta do pobrania jest TUTAJ.
W ramach Festiwalu Nalewki Kaszubskiej czekają nas także koncerty. Wystąpi m.in. Mateusz Pawelczyk oraz kapela Kazika z Borzestowa. Obecni będą mogli obejrzeć pokaz garncarski, filcowania na mokro oraz dziergania. Odbędzie się także malowanie toreb tekstylnych, a na stoiskach zaroi się od rękodzieła i kuchni regionalnej.
Najnowsze komentarze