Policjanci regularnie odnotowują kolejne przypadki internetowych oszustw. W ostatnim czasie najpopularniejszą metodą jest oszustwo „na BLIK”, a także „na fałszywego konsultanta banku”, który np. wprowadza w błąd co do realnego włamania na konto bankowe. Przez nieuwagę oraz strach przed kradzieżą 34-letni mieszkaniec pow. kartuskiego stracił 3 tys. złotych.
Mimo wielu apeli o zachowaniu ostrożności przy wykonywaniu transakcji w internecie oraz o tym, by nie instalować aplikacji wskazanych telefonicznie przez konsultanta banku, policjanci wciąż przyjmują zgłoszenia związane z oszustwami.
Ostatnio częstym sposobem dokonywania przestępstw na szkodę klientów banków jest wykorzystanie telefonicznego połączenia głosowego z osobą, która jest przekonana, że rozmawia z pracownikiem banku lub inną osobą godną zaufania (np. policjantem).
We wtorek kartuscy policjanci odnotowali przypadek oszustwa „na konsultanta banku”, tym razem osoba skontaktowała się telefonicznie z 34-letnim mieszkańcem powiatu kartuskiego. Fałszywy konsultant wprowadził w błąd co do realnego włamania na konto mężczyzny, który przestraszył się i wykonał wszystko co nakazał „konsultant”.
34-latek otrzymał link z fałszywą stroną bankowości internetowej, gdzie wpisał swoje dane, przez co oszust uzyskał dostęp do jego konta. „Konsultant” wygenerował kod BLIK, za pomocą którego wypłacił 3 tys. złotych z konta mieszkańca powiatu kartuskiego.
Podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym tygodniu, gdzie dwie osoby (kobieta i mężczyzna) działając wspólnie, kontaktowały się z 28-letnią mieszkanką powiatu kartuskiego. Numer „konsultantów”” wyświetlił się na telefonie pokrzywdzonej jako „bank”.
Podobnie jak w sytuacji z 34-latkiem, fałszywi konsultanci wprowadzili w błąd 28-latkę co do realnego włamania na konto. Kobieta, działając zgodnie ze wskazówkami, wygenerowała kod BLIK, przekazała telefonicznie osobie dzwoniącej i w tym samym czasie z konta 28-latki zostały wypłacone pieniądze w kwocie 3 tys. złotych.
Najnowsze komentarze