W Kartuzach upamiętniono 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce specjalną wystawą archiwalnych zdjęć fot. P.CH. / zKaszub.info

Wystawa na kartuskim Rynku z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce

Rocznica wolnych wyborów w Kartuzach. Na kartuskim Rynku otwarto wystawę archiwalnych zdjęć. Jest to forma upamiętnienia 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce.

wolnych wyborów w kartuzach 2019
W Kartuzach upamiętniono 30. rocznicę wolnych wyborów w Polsce specjalną wystawą archiwalnych zdjęć fot. P.CH. / zKaszub.info

Obchodzimy 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce. Z tej okazji na kartuskim Rynku rozstawiono specjalną wystawę fotograficzną. Na zdjęciach zobaczyć możemy początki samorządności w Kartuzach. Fotografia autorstwa Ryszarda Mielewczyka przedstawiają m.in. członków Kartuskiego Komitetu Obywatelskiego. 

Jak wybory ułożyły się w Kartuzach?

Mieszkańcy Kartuz i okolicy głosowali na kandydatów w okręgu wejherowski, który obejmował Wejherowo oraz gminy Chmielno, Choczewo, Gniewino, Hel, Jastarnia, Kartuzy, Krokowa, Linia, Luzino, Łęczyce, Przodkowo, Puck, Reda, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Sulęczyno, Szemud, Wejherowo, Władysławowo i Żukowo. 

Reklamy

W zorganizowanych częściowo wolnych wyborach, w Kartuzach 83,8 % ważnych głosów otrzymał Antoni Furtak, działacz opozycyjny, który startował jako kandydat „Solidarności”. 

Wyniki I tury wyborów w okręgu wejherowskim:

Wyniki II tury wyborów w okręgu wejherowskim:

Historyczne częściowo wolne wybory

4 czerwca 1989 roku odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Doszło do nich w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Listę kandydatów zatwierdził Komitet Obywatelski „Solidarność”, a obecnych tam kandydatów nazywano „Drużyną Wałęsy”. Posłami mogli zostać ci, którzy otrzymali więcej niż połowę głosów ważnych. Głosowanie „za” daną osobą następowało poprzez nieskreślenie jego nazwiska. Ustawa nie zawierała żadnych przepisów przewidujących dalsze postępowanie w przypadku, gdyby część miejsc nie została obsadzona w pierwszej turze głosowania. Frekwencja w pierwszej turze wyniosła 62%. Do urn wyborczych podeszło 17 milionów Polaków. W wyniku pierwszej tury kandydaci KO „Solidarność” zdobyli aż 160 miejsce w Sejmie (na 161 przeznaczonych dla kandydatów bezpartyjnych) i 92 w Senacie. Klęskę poniosła lista rządowa z której wymagane poparcie otrzymało zaledwie dwóch kandydatów. Nie zdobyli również żadnego mandatu w Senacie. Uznano jednak, że należy uszanować warunku kontraktu przedwyborczego, który był bezpośrednim rezultatem obrad Okrągłego Stołu (65% miejsc w Sejmie przeznaczone było dla strony koalicyjno-rządowej). W rezultacie zmieniono ordynację wyborczą i przeprowadzono drugą turę wyborów. 

Druga tura wyborów odbyła się 18 czerwca. Udział w niej wzięło jedynie 25% uprawnionych do głosowania. Co ciekawe, 33 kandydatów, którzy przegrali w pierwszej turze, nie zdecydował się wówczas na ponowny start. Podczas tej tury wybrano 295 posłów i 8 senatorów. KO „Solidarność” zdobyła dodatkowy mandat w Sejmie RP, a także 7 w Senacie RP. Pierwszym niekomunistycznym premierem w Polsce został Tadeusz Mazowiecki. 

Sorry, there are no polls available at the moment.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*