Kolejne Certyfikaty Europass Mobility trafiły w ręce uczniów Wzgórza. Był to największy dotychczas, realizowany przez kartuskie ZSZiO, projekt. Wzięło w nim udział aż 60 osób. W czasie uroczystego podsumowania uczniowie mogli pochwalić się zdobytym doświadczeniem.
To już dziewiąty projekt praktyk zagranicznych, który został zrealizowany przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Aż cztery grupy uczniów – z technikum organizacji reklamy, informatycznego, ekonomicznego, handlowego oraz szkoły zawodowej – miały okazję do wyjazdu do Anglii, Francji oraz na Maltę. Jak stwierdza wielu z nich – było to niezapomniane przeżycie.
Małe miasto w wielkim świecie
To największy z realizowanych dotąd przez szkołę projektów. Między wrześniem 2017 a kwietniem 2018 sześćdziesięciu uczniów, którym pozytywnie udało się przejść proces rekrutacyjny, miało okazję zrealizować program praktyk za granicą. Młodzież z technikum handlowego oraz szkoły zawodowej o profilu sprzedawca wyjechało do francuskiego Bergerac, odbywając tam praktyki wraz z uczniami lokalnej szkoły. Informatycy mieli okazję szkolić się w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy zaś w historii szkoły, uczniowie TORu oraz technikum ekonomicznego wyjechali na Maltę.
– To był pierwszy tak duży projekt, gdzie uczniowie również przetarli szlaki następcom na Malcie. Próba skoordynowania i ogarnięcia tego wszystkiego była dla nas ogromnym wyzwaniem – wyjaśnia Magdalena Fryt, koordynator projektu. – Wszyscy uczniowie mają swój program praktyk, który muszą zrealizować. W tym roku informatycy stworzyli również symulację sklepu internetowego. Było to trudne zadanie, które jednak dowiodło ich ogromnych zdolności. Ta symulacja później służyć będzie również do ćwiczeń na zajęciach dla uczniów i nauczycieli.
Praktyki zagraniczne to spora próba dla wszystkich uczestników. Mają oni okazję nie tylko poznać działania firm oraz gospodarki zagranicznej, ale też sprawdzić siebie. Często perspektywa samodzielnego poradzenia sobie z językiem, nową kulturą i miejscem przeraża potencjalnych beneficjentów projektu.
– Inaczej to wygląda, kiedy rozmawiamy o tym w Polsce tylko teoretyzując. Siedząc w Kartuzach, podejmujemy decyzję, że jedziemy – wyjaśnia Magdalena Fryt. – Tam – w Anglii, Francji czy na Malcie – gdzie muszą sobie radzić sami, przychodzi moment konfrontacji teorią a rzeczywistością. Odstawiamy ich pod drzwi rodzin goszczących i tam sami muszą się dogadać, poznać miasto, zaaklimatyzować się. To odstrasza młodzież. Jednak kiedy zostają wrzuceni na głęboką wodę już po kilku dniach świetnie się odnajdują.
W czasie poniedziałkowego wręczenia Certyfikatów Europass Mobility, uczniowie oraz zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów. O wielokulturowości, inteligencji i szczęściu mówiła dr Natasz Kosakowska-Berezcka. Zaś o przekraczaniu granic opowiadała jedna z autorek książki „GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.” – Marzena Grochowska.
[Not a valid template]
Najnowsze komentarze