fot. Elżbieta Lejk/zkaszub.info

Szkoła w Somoninie o kobietach w dniu ich święta

Międzynarodowy Dzień Kobiet w szczególny sposób uczcił Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. W ramach kampanii „Marzec na obcasach” uczniowie mogli wysłuchać prelekcji zaproszonych gości. Nie zabrakło zabiegów upiększających i słodkich wypieków.

no images were found

Tradycja świętowania 8 marca istnieje na świecie od roku 1910. Tradycyjnymi prezentami są kwiaty i słodkości, mające osłodzić kobietom ten ważny dzień. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w ramach kampanii „Marzec na obcasach”, tego dnia stara się upowszechnić działania na rzecz kobiet.

Przybyłych uczniów i gości powitała dyrektor ZSP – Elżbieta Świętoń. Pierwszym punktem dnia było spotkanie z kobietami biznesu. Na pytania uczniów oraz nauczycieli odpowiadały Edyta Okroj oraz Joanna Sylka-Nazaruk. Wśród wszystkich wypowiedzi, najsilniej podkreślana była potrzeba chęci i zaangażowania w pracę, którą uczniowie w przyszłości podejmą.

Reklamy

Jedną z prelegentek była absolwentka szkoły w Somoninie, Edyta Okroj. To z pewnością postać, która może inspirować młodych ludzi. Jest właścicielką Akademii Gastronomii. Zawodowo zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń dla pracowników w strefie gastronomii. Podczas swojej prelekcji opowiedziała zebranym o początkach swojej firmy oraz o potrzebach jakie istnieją obecnie na rynku pracy. Podkreślała, jak silne jest obecnie zapotrzebowanie na solidnych pracowników.

– Praktyki zagraniczne są coraz popularniejsze. To dobrze, ponieważ niejako zmusza to uczniów do otworzenia się na innych, na różne schematy życia. Takie doświadczenia pomagają w późniejszym życiu. W wyborze ścieżki kariery – mówiła Edyta Okroj. – Szkoła oferuje uczniom naprawdę dużo. Jednak to od nich zależy w jaki sposób z tego skorzystają. Jeżeli nie dadzą czegoś od siebie – w szkole czy pracy – to niestety niczego nie zyskają. To jest ich decyzja.

W Dniu Kobiet silnie wybrzmiał również temat zdrowia. O profilaktyce raka piersi opowiedziała Joanna Sylka-Nazaruk. O tym jak ważne są badania profilaktyczne mówią statystyki: co dzień umiera na raka 13 Polek. Co roku do grona chorych, dołącza kolejne tysiące kobiet. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt późne wykrycie choroby. A przecież kilkuminutowe osobiste codzienne badanie, mogłoby temu zapobiec.

Na koniec uczniowie spotkali się z Starszą Sierżant Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach – Magdaleną Formelą. Poruszyła temat dyskryminacji kobiet w życiu codziennym. Własnym jednak przykładem udowadnia, że dzięki uporowi, można osiągnąć wiele.

Zgromadzeni uczniowie oraz goście mogli skorzystać również ze szkolnego „Salonu Piękności”. Uczennice wykonywały między innymi: manicure, makijaż czy stylizacje fryzur. Czas prelekcji i zabiegów osładzali również kelnerzy ze szkolnego baru. Zebrani mogli skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez wychowanków klas gastronomicznych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*