źródło: PKW

Sprawdź, jak oddać głos by był ważny!

Już w niedzielę ruszymy do urn wyborczych by zagłosować na swoich kandydatów do władz samorządowych. W tym roku zmieniła się definicja prawna „X”, którego stawiamy na karcie głosowania. Sprawdź, w jaki sposób oddać swój głos 21 października by był ważny!

źródło: PKW /wybory samorządowe 2018
źródło: PKW

Już w niedzielę ruszymy do urn wyborczych by zagłosować na swoich kandydatów do władz samorządowych. W tym roku zmieniła się definicja tzw. „krzyżyka”, który stawiamy na karcie głosowania. Są to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Inaczej niż w poprzedniej ustawie, w przypadku więcej niż 2 linii przecinających się w obrębie kratki głos jest ważny.

 

fot. wybiermwybory.pl /wybory samorządowe 2018
źródło: wybiermwybory.pl

Każdy wyborca w naszym powiecie otrzyma od Obwodowej Komisji Wyborczej cztery karty: do głosowania na radę miasta lub gminy, radę powiatu, do sejmiku wojewódzkiego oraz na wójta/burmistrza.

  • karta biała – rada gminy/miasta
  • karta żółta – rada powiatu
  • karta niebieska – sejmik wojewódzki
  • karta różowa – burmistrz/wójt

Głos zostaje uznany za nieważny, gdy „krzyżyk”: niezostanie postawiony w żadnej kratce, zostanie postawiony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście (gminy pow. 20 tys mieszkańców) lub przy nazwisku więcej niż jednego kandydata.

Jak głosować? Wybory Samorządowe 2018

Głosując na kandydatów do rad gminy i miastach do 20 000 mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

W głosowaniu na kandydatów do Rady Powiatu, Sejmiku Wojewódzkiego oraz w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 000 mieszkańców – postaw tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów;

Reklamy


Głosując na swojego kandydata na stanowisko wójta lub burmistrza, postaw tylko jeden znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Po oddaniu głosu, kartę do urny należy wrzucić w taki sposób, by strona zadrukowana była niewidoczna.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*